Sade Mutfak

Mutfak Bilgileri

10 Soruda Sirke Kurma

Sirke kurma hakkında sanırım her okurumuzun hayal kırıklığı ile sonuçlanan maceraları var. Kendi tecrübelerimden yola çıkarak çok sorulan sorulara cevap yazmak istedim. Buyrun.

Öncelikle sirke kurmanın ciddi bir “tecrübe1” işi olduğunu söylemem gerek. ‘Elmaları koyuyorsun, su ekliyorsun bu kadar basit’ değil aslında. Dolayısıyla üzülmeyin, çok kolay bir iş yapmıyorsunuz. Şimdi çok sık karşılaşılan sorunlara değinelim. Burada yazdıklarım bilimsel veriler değil, tamamen kendi tecrübelerimdir. Eğer sizlerin de kendi ürettiğiniz çözümler varsa paylaşabilirsiniz, okurlarımız için faydalı olacaktır.

Soru 1: Sirke ne kadar sürede mayalanır?

Cevap: Sirke, meyvelerin içerdikleri fruktoz oranına göre daha hızlı ve daha kolay mayalanıyor. Örneğin kurduğum sirkeler içinde en hızlı mayalananlar üzüm ve hurma sirkeleri oldu. Armuttan kurduğum sirkeler de nispeten hızlı mayalandı. 30- 40 gün kadar içinde. Ancak elma sirkesi en uzun sürede ve zor mayalanan bir sirke bana göre. Şimdiye kadar birçok başarısız elma sirkesi denemem oldu itiraf edeyim : ) Ama en başarısız sirke bile neticede sirkedir, ne meyveler ne de emek zayi olmadı anlayacağınız. Bir şekilde kullanıldı bu sirkeler. Ancak elbette en şifalı sirke, keskin olan sirkedir diyerek denemelere sürekli devam ettim. Son kurduğum elma sirkesi tam 3 ayda mayalandı düşünün..

Soru 2: Sirkenin mayalandığını nerden anlarız?

Cevap: Sirkenin mayalandığının en güzel belirtisi sirke sineklerinin oluşması.. En son kurduğum elma sirkesinde bunu yaşadım. Sirke kokusu gelmesine rağmen sirke sinekleri hala oluşmadığı için sirkemi süzmedim. 3 ayın sonunda beklenen oldu ve sinekler uçuşmaya başladı. Bunun dışında sirke meyveleri kavanozun dibine çöker, suyun üst kısmında beyaz bir tabaka oluşur. Sirkenin tadına bakatığınızda hafif ekşimsi bir tat almanız gerekir.

Soru 3: Sirkemin üstü küf tuttu! Ne yapmalıyım?

Cevap: Sirke meyvelerinizin suyun üstünde kalan kısmı küflenebilir, çürüyebilir. Bu nedenle arasıra sirke kavanozunu temiz elle veya tahta kaşıkla üstünde bastırın. Kavanozu sağa sola devirip meyvelerin ıslanmasını sağlayın. Sirkeyi kurduğunuzda sık sık kontrol edin ki meyveler su üstünde kalmasın.

Soru 4: Sirkem küf tuttu, kurtandı. Bozulmuş mudur? Dökeyim mi?

Cevap: Öncelikle sirke bozulmaz. Bu konuda içiniz rahat olsun. Olsa olsa alkole dönüşür, onu da bir sonraki soruda cevaplayalım. Sirkenin küf tutmaması için yukarıda anlatılanlara dikkat edin. Kurtlanması da sineklenme sürecinin ilk aşamasıdır. O kurtçuklar bir müddet sonra sineğe dönüşüyor ki bu da gayet normal ve istenen bir durumdur. Her şey yolunda demektir. Kurduğunuz sirkenin tadı hoşunuza gitmez, yeterince keskin olmadığını, hatta bazen sirkeleşmediğini hissederseniz bu sirkeyi temizlikte veya saç bakımında kullanabilirsiniz.

Soru 5: Sirkemin alkole dönüştüğünü nasıl anlarım?

Cevap: Bir defa hurma, bir defa da elma sirkem alkole dönüştü. Kokusu inanılmaz derecede farklıydı. Yani bildiğiniz alkol kokuyor ve kokladığınız anda başınız dönüyor. Fark etmemeniz imkansız gibi.

Soru 6: Sirke neden alkole dönüşür?

Cevap: Sirkeyi ilk kurduğunuzda kapağını sıkıça kapatmayın. Bu alkole dönüşmesine sebep oluyor. Önce biraz hava alması gerekiyor. Ben sirke kavanozlarımın üstünü çay tabağı ile kapatıyorum. Süzdükten sonra kapakla sıkıca kapatıyoru. Birinci sebep bu olabilir. İkinci bir sebep de sirke meyvesini çok, suyunu az koyduğunuz zaman oluyor. Yaptığım hurma sirkesinde bunu yaşadım. Meyve şekeri fazla olduğundan mıdır anlayamadım ama sirkem kurulduktan 20 gün sonra alkole dönüştü..

Soru 7: Alkole dönüşen sirkeyi ne yapabiliriz?

Cevap: Sadece dökebiliriz.

Soru 8: Sirkeye bal veya sirke anası koymasak olur mu?

Cevap: Evet olur. Özellikle üzüm, armut ve hurma sirkesi kendiliğinden mayalanabiliyor. Ancak elma sirkesi için mutlaka sirke anası veya bal kullanmanızı öneririm. Hem de bol bol. Ölçüler sirke tarifinde belirtiliyor.

Soru 9: Sirkeyi mayalamak için nohut veya arpa kullanabilir miyiz?

Cevap: Evet. Özellikle elma sirkesi, sirkeyi ilk kez kurarken içine meyvelerle birlikte kavanoza 1 avuç nohut atmanızı öneririm.

Soru 10: Sirke kurarken suyun sıcaklığı önemli mi?

Cevap: Evet çok önemli. Kesinlikle soğuk su olmamalı. Özellikle kaynatılmış ve oda sıcaklığına getirilmiş su kullanmanızı tavsiye ederim.

 

Notlar:

 1. Elma sirkesi kuruyorsanız sabırlı olun. Sirke sineklerinin görünmesi 3 ayı alabilir.
 2. Sirkenizi dolunayda kurmayın.
 3. Sirke kuracağınız meyveyi yıkamayın (Tabii ilaçsız ve doğal olanları). Eğer pazardan alıyorsanız meyveleri yıkadııktan sonra 1 gün oda sıcaklığında bekletin ki üzerinde faydalı bakteriler tekrar oluşsun. Sonra sirkeyi kurabilirsiniz.
 4. Özellikle elma sirkesinin kıvamı ve rengi bulanık olacaktır. Normaldir.
 5. Posaları atıldıktan sonra sirkeniz ağzı sıkıca kapalı olarak yıllarca bekleyebilir. Bozulmaz, aksine daha şifalı ve keskin olur.
 6. Sirkeyi süzüp ağzını kapattıktan sonra sirke anası oluşuyorsa o nefis bir sirke oldu demektir. Sirke anasını bir ay sonra alıp kuracağınız diğer sirkelerde maya olarak kullanabilirsiniz.

Sümeyra Merve.

Yasal Uyarı: Sade Mutfak Copyright © 2010 - 2013 . Bütün hakları saklıdır. Sitede yer alan fotoğraf, yemek tarifi, metin ve buna benzer tüm içeriğin hakları Sade Mutfak'a aittir. Kaynak gösterilse dahi izin alınmaksızın kullanılamaz.

46 thoughts on “10 Soruda Sirke Kurma

 1. Elif

  Merhaba
  Sirkemi kuralı 14 gün oldu fakat ağır bir kokusu var. Elmaların suyun üstünde kalıp çürümeye başladığı kısımlardan kaynaklanıyor olabilir diye düşünüyorum. Hergün karıştırıyorum ama yinede bi kısmı hafif çürüdü. Daha önce hiç yapmadığım için bu koku normalmidir bilemiyorum. Doğal bir sirke nasıl kokar onuda bilmiyorum çünkü hep market sirkesi kullandım. Daha çok erken biliyorum ama alkole dönüşürde farketmezsem diyede endişeleniyorum.
  Bana yardımcı olabilirseniz çok mutlu olurum…

  Reply
  • Sumeyra Merve Post author

   alkole dönüşürse fark etmemeniz mümkün değil. üstelik hergün kapağını açıp karıştırıyorsanız alkole dönüşmesi yine mümkün değil. havayla temas ediyor çünkü. buarada sirkenizi hergün karıştırmayın lütfen, rahat bırakın : )) arada karıştırmanız yeterli. haftada bir gibi.. 14 gün daha hiç bişey.. belki 3 ay bekleyeceksiniz sirke sineklerinin oluşmasını.. doğal sirkeyi bilmediğiniz için kokusunu yadırgamış olabilirsiniz..

   Reply
   • Ebru

    Hanımefendi ben elma sirkesi kurdum kasım ayının ikisinde ve aradan üç ay geçti bu süreçte sirkem bulanık oldu meyveler tamamen dibe vurdu kokusuda tamamen ekşi kokuyor ben sinek göremedim ve sirke anasıda oluşmadı yada oluştu ben anlayamadım üstü inçe bır tabaka küf kapladı ve endişelendim süzdüm acaba tamamen oluşmasını ne zaman anlayabilirim büyük bir hevesle yaptım ve elmalarımda doğal elma idi olmazsa eger cok üzülürüm bana yardımcı olursanız cok sevinirim

    Reply
  • Remzi kılıç

   sirke den bayağı uğraştım yeni yapacaklar defilelerini aynen uygularsa sonuç yüzde yüz biraz geçkin elma 5 lt suya 2 kğ elma su hazır su elmaları doğrayın üstüne suyu çekin ortalama 25 derce kapağı açık kalacak şekilde 3/4 gün de
   bir karıştırın altını üstene getirine kadar 20 gün den sonra çok karıştırmayın üstüne dikkat edin bar lamaya başladımı karıştırmayın kesin bekleyin sineklensin 20 gün daha sabredin olmuştur

   Reply
 2. fatma

  sirkenin 1 yıl sonra dibinde mikroskopla görülebilen kurtçuklar olduğunu duydum . bu doğru mu inanamadım.. çok korktum. sormak istedim.. bir de üzüm sirkemde(siyah ve ak) süzdükten sonra üzerinde bir tabaka oluştu. böyle nasıldiyeyim çok fazla beyaz noktaların bir araya gelmesiyle oluşmuş kalın tabaka gibi duruyor. tahta kaşıkla temizleyip süzdüm. yalnız yine oluşmuş bu nedir? ne yapmalıyım? sirkem temiz duruyor sadece üzerinde tabaka..
  elma sirkesi maceralarınız bizimkiyle ne kadar benziyor demeden geçemedim:::))))) cevaplarsanız sevinirim.. sevgiler…

  Reply
  • Oguz Kaan Aydar

   O beyaz tabaka sirkeyi oluşturan asetik asit bakterilerinin yüzeyde toplanması ile oluşan sirke anası. Sirkenin doğal ve kaliteli olduğunu gösteriyor. İleri aşamada kalın bir jel halinde (deniz anasına benzer) yüzeyden aşağı doğru asılı kalır. Bu sirke anasını bir sonraki sirke yapımında kullanabilirsiniz. Dogal Sirkeli bir kavanoz içinde buzdolabında saklayın. Sadece sirkenizde yeşil renkli küf oluşturma gıda olarak kullanmayın. Ev temizliğinde kullanabilirsiniz küflü kısmı döktüren veya suzdukten sonra.

   Reply
 3. Oznur iheme

  Merhaba
  Uzum ve elma sirkesi kurdum ill denemem. Beser lt lik şişelere. 36 gun sonra ikisinin de üzerinde kalinca sirke anasi olustu. Fakat uzum sirkemde uzumler asagi dogru cekilirken elma sirkemde suyun azaldigini tastamam ici elma dolu oldugunu fark ettim. Gittim pazardan tekrar elma ve uzum aldim. Gozume de az gözükuyordu 5 er lt suzunce az kalir diye. Tekrar kurdum ve uzum sirkemden bir cay bardagi sirke bal ve nohut kaya tuzu ekledim .O gayet guzel ilerliyr. Eski sirkemde ikinci bir ana daha olustu.
  Simdi gelelim elma sirkeme yeni hazirladigim 10 lt lik elma sirkesinin icine eskisini boca ettim.Sanki bir gelisme yok icinde de kocaman bir sirke anasi vardi. Rengi bulanik oldugu icin su an goremiyrm. Hata mi ettim acaba

  Reply
 4. Oznur iheme

  Bir de merak ettigim sirkeyi ne zaman suzmeliyiz. Kurmus oldugum uzum sirkesi yaklasik 40 gun oldu uzumler hala icinde duruyor. Bir sirke anasi yapti bu sirke anasi koptu iceri dogru dustu simdi ikinci bir sirke anasi daha yapti. Artik suzmelimiyim sirkemi yoksa beklemeli miyim. Zaten dayamamayip icinden azar azar almaya basladim:)
  Neyse ki ikinci kurdugum 10 kiloluk da yolda yetisir.
  Her banyoda sirke kullanirim ve orgaik sirkeler cok az hemen bitiyor bundan dolayi sirle kurmaya karar verdim.

  Reply
 5. meltem

  Merhabalar.
  2 farklı cam kasede elma sirkesi kurdum.
  Ilk kurduğum sirke 40.gununde,diğeri ise 33 günlük
  Ilk kurdugum sirkenin suyu resmen buhar oldu,balçık halini aldı.
  Su eklemelimiyim?
  33 gunluk olan sirkemde ise herşey yolunda,kabın etrafında larvalar ve uçuşan sinekler var.
  Sormak istedigim bu sinekler nasıl yok olacak ve ne zaman suzmeliyim?

  Reply
  • nurdanc

   Hayirli aksamlar benim elma sirkem yaklasik iki aydir durdu sirke anasida olustu ama sinekler olmadi . Suzmem soylendi suzdum acabao sinekler olmadan suzdum sknti olurmu

   Reply
 6. selmit

  Merhabalar, sirke yapımını çok araştırdım, çok anlaşılır ve açık olarak yazmışsınız, emeğinize sağlık.
  Ben 10 gün önce alıç sirkesi kurdum. Ağzını tülbentle kapattığım kavanozları, meyveler dibe çökene kadar her gün karıştırdım ve köpürme bitip meyveler çöktükten sonra tülbenti kapatıp sirkemi rahat bıraktım. 2-3 gündür sirkemsi koku ile birlikte sirke anası oluşmaya başladı. Bundan sonra sirke anası kalınlaşıp tam sirke kokusu alana kadar bekleyip sonra süzeceğim. Sirke anasını zarar vermeden ayırıp süzdüğüm sirkeye ekleyeceğim. Ağzını kapatmadan yine tülbentle kapalı şekilde en az 2 ay daha bekletmeyi planlıyorum. Size zoracağım konu şu; Buraya kadar doğru yolda mıyım? ve sirkenin içindeki ethanol ün tamamen asetikaside dönüşmesi için bu kadar süre geçmesi yeterli midir? Maalesef sirke yerine alkollü bir şey tüketiriz diye korkuyorum. Alkolün tamamen bittiğini anlayabilmek için söyleyebileceğiniz bir püf noktası var mı?
  Sabırla okuyup cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. Sevgiler…

  Reply
 7. Süheyla Çavuşoğlu

  Elma sirkesi yaptım,2,5 – 3 ayda çok güzel oldu.
  Posalarından süzüp serin bir yerde plastik şişelerde ağzını sıkıca kapatarak saklıyordum, fakat 10 – 15 gün sonra gaz yaparak şişelerin içine çekildiğini gördüm.
  Kapaklarını açınca gazı çıkıp şişeler normale döndü yani fermantasyon devam ediyordu.
  Kapalı cam şişede tehlikeli olmazmı?
  Fermantasyonu nasıl durdurabilirim?

  Reply
 8. Elçin

  Üzüm sirkesinin üzerinde bahsettiğiniz yogun kivamli hatta jele yakın sirke anası oluştu ayni zamanda bir suru sinek ucusuyor. Bu asamadan sonra ne kadar sure daha bekleyip suzmek gerekiyor.. sanirim dorduncu denememden sonra basarabildim sirke yapmayi:))

  Reply
 9. Selman İşcan

  Şeker içeren,bu na meyve de dahil her şey uygun kosantrasyoda fermantasyon sonucu önce alkolle,sonra asetik asite yani sirkeye dönüşür.Sirke yapımı sırasında alkol leşme olmazsa sirke de oluşmaz.Yani alkol koktu diye dökmeyiniz,bir süre sonra sirkeye dönüşecektir,bu süre ortam sıcaklığına göre değişir,soğukta sirkeleşme daha uzun zaman gerektirir.

  Reply
 10. metin polat

  size bir tavsiyem var, sirke yapımında alkole dönüşmemesini önlemenin çaresi içine bir çay kaşığı kaya tuzu atmaktır.

  Reply
 11. Sadık ayparmak

  Elma sirkesini kurduktan bir ay sonra sirke sinekleri gördüm. Kırmızı gözlü. Süzüp bidonlara koydum. Orda tekrardan sirke anası oluştu. Ancak 4 ay geçmesine rağmen tadı su gibi. Bim in elma sirkesini tutmuyor. Kokusu bir nebze benziyor. Donmaya karşı dayanıklı anlıyacağınız sirke özelliklerini taşıyor ama tadı nahoş. Derecesini nasıl yukseltirim ? İçine 3-4 kesme şeker atsam ne olur ?

  Reply
 12. Kmn

  Sirke yapabilirsiniz ama bu sirke aşamalarını bildiğiniz anlamına gelmez. Bilgileriniz yanlış. Sirke alkole dönüşmez, aksine alkol olmadan sirke olmaz.

  Reply
 13. ayser

  on ay önce yaptıgım üzüm sirkesi gayet güzel oldu her seyi harfiyyen uyguladım süzdükten sonra devamlı üst üste sirke anası olusuyor dipte dört bes tane üst üste sirke anası var ne yapmalıyım

  Reply
 14. Mehmet

  Sirkeyi kurarken tülbent kapatmadım, süzerken içinin sinek ölüsü ve larva dolu olduğunu gördüm. Süzerek kullanabilir miyim, zararı olur mu, yoksa dökmelimiyim? Teşekkürler.

  Reply
 15. H.Mutlu

  Hayli uzun zamandır bende sirke ile uğraşıyorum ama büyür yazışmaları pek beceremem bu ilk deneme dır.ben elma sürmesini ema suyundan üzüm sürmesini üzüm suyundan yaparım.içerisine suda katman şekerde.elma sürmesinin tam oluşumu bir yıdan önce olmuyor.birde şunu söylemeliyim en önemlisi veişin kritiği elma suyunun içine şeker katarsak ŞARAP tuz Katarsak SİRKE OLUR n

  .Tanıdığım birçok kimyager arkadaşlardan edindiğim bilgi böyleydi
  kusura bakmayın çok şey söylemem gerekiyor ama bukadarını inşallahsizlere ulaştırmayı başarmışımdır.

  Reply
 16. xyz

  sirke alkole dönmez. önce alkol elde edersiniz bu asetik asite dönüştürülür.yani sirkeye

  Reply
 17. Selcen ulutas

  Merhaba,
  Uzun sirkesi kurmustum. Sirke sinekleri olustugu halde karistirdim ve sinekler uctu ve yokoldu. Baska bir kavanozumdaysa sinek olusmamisti ancak sirke anasi olusmustu onu da karistirdim. Tekrar sirke anam olusur mu tekrar yeniden sineklenme olur mu? Tekrar sineklenme olmasini beklemelimiyim?

  Reply
 18. Özlem

  İyi akşamlar yaklaşık 2 ay önce elma sirkesi kurdum maya olmadığı için bal bulgur ve nohut kullandım. Ağzını tülbentle kapattığım sirkeyi 20 gün kadar gün aşırı olmak üzere karıştırdım. Meyveler dibe çökmeye başlayınca da karıştırmayı bırakıp bekledim. Üzerinde beyaz bi tabaka oluşmaya başladı sirke anası oluştu sirke oldu diyerek üst tabakayı aldım ve sirkemi süzdüm sizce sirke ve sirke anası oluşmuş mudur? Kokusu sirke gibi ama tadı yavan gibi ayrıca süzüp kavanozun ağzını kapattıktan sonra da dibe çökmeler oldu yardımcı olursanız sevinirim

  Reply
 19. Tuğçe

  Merhaba ben ilk defa elma sirkesi kurdum uzun süre bekletmedim 21gün falan oldu bugün süzdüm kavanoza koydum ama altında beyazımsı bi tabaka oluşmuş bu sirke anası mı oluyor acaba ?

  Reply
 20. Naile

  Sirkem 3 ayın sonuna doğru yeşil küf oldu üzüm sirkemde. Baya kalın oluşmuş. Küfünü süzdüm. Kokusu normal sirke gibi. Ama rengi çok bulanık. Sizce sirkem oldu mu?

  Reply
 21. Güral

  Ben iki üç yıldır evde değişik şekillerde elma sirkesi kuruyorum..Hepside değişik tatlarda harika oldu..
  Enson kurduğum elma sirkesine kaya tuzu,bal ve nohut koydum,kavanozlarin ağızlarını tülbentleyip kuytu bir yere bıraktım 7 gün içinde iki günde bir kez falan karıştırdım fakat yinede üstteki elmalar küflenmeye başladı,küfleri aldiktan sonra elmalari mikserden geçirdim öylece tekrar kavanozladim ve üstlerini tulbentleyip kaldırdım, küf olmasin diye de hergun karıştırdım..
  Son zamanlarda üstlerde beyaz bir tabaka oluştu,kokusuda kesinleşti, sirke kokusunu aldım ama daha tatmadim..
  Fakat bu sürede sirkem sinekleşmedi..
  Sormak istedigim iki sorum olacak..
  1. Elma parçalarını yumusadiktan sonra Mikserden gecirmem iyi bir sey mi?
  2. Bu sekilde tam sirke oluşması için ne kadar daha beklemem gerekiyor..(sirkenin kurulusundan bu zamana kadar gecen süre tam olarak 16 gün oldu).
  Sizlere kolaylıklar diliyorum.

  Reply
 22. Berrin

  Ben üzüm ve elma sirkesi kurdum çok da güzel oldular içlerinde sirke anaları var ağızları da sıkıca kapalı plastik kavanozda. Ama sirkelerim uzun süre güneşte kaldı. Kalmaması gerekiyormuş. Bozulmuş mudur?

  Reply
 23. Vera

  İki tane cam kavanoza elma sirkesi kurdum,birinde kurtlar oluştu diğerinde sinekler.Başlarda kavanozlarıma tülbent örtüp kapağını kapattım ve bir haftayı geçgin ellemedim sanırım.İnternette hava almadığında alkol oluştuğunu öğrenince hemen kapağını açıp baktığımda çok ağır bir koku gelmişti.Alkole dönüştüğünü düşündüm ama sirke ve kurtlar oluşunca aklım karıştı.Acaba elmalarım sirke mi oldu yoksa alkol mü bilgilendirebilir misiniz,ona göre kullanacağım

  Reply
 24. Selma

  Benim sirkeyi kuralı 15 gün olmustu elmaların bir kısmı dibe çökmeye başlamıştı sirke gibi kokuyordu suyunda bir hayli azalmıştı.bende üzerine 1 litre kadar su takviyesi yaptım.koku gitti sirke gibi kokmuyor atrik.bozulmusmudur sirkem.sineklerde gitti.

  Reply
 25. Kader GÜCÜK

  Merhaba,
  Sirke yapımı ile ilgili bir kaç sorum olacak, cevaplarsanız sevinirim.
  1-Sirke yapımında niçin tuz kullanılır?
  2-Kullanılan tuzun cinsi ve miktarı önemli midir?
  3-Önemli ise hangi tuzdan ne kadar konmalıdır?
  Teşekkür ederim.

  Reply
 26. F_ozgur

  Şirkekurali yaklasik 3 ay oldu .20 -25 gün önce kurtçuklar oluştu.Ama ben halen uçuşan sirke sinekleri göremedim.sirke anasida halen suyun altına çökmedi.sirke anasının üzeri hafif olarak beyaz oldu.kuflenecek diye korkuyorum.daha ne kadar beklemeliyim.sirke sinekleri oluşmazsa sirke tam olarak olmadı anlamına mi geliyor.cevabiniz için şimdiden teşekkür ederim.

  Reply
 27. Hatice

  Hayırlı günler benim yaptığım sirke suyu sümükümsü oldu bozulmusmu oluyor.

  Reply
 28. hikmet aşcıoğlu

  Kivi turşusu her türlü ihtimamıma rağmen 15 günde yeşil küfle örtüldü .Kullanmalı mıyim ?Dökmeli miyim?

  Reply
 29. osman

  şarap sirkeye dönüşebilir ama sirke hiçbir zaman şaraba dönüşemez çünkü sirke fermantasyonun son aşamasıdır

  Reply
 30. Kamil

  Elma sirkesi kurdum 12 gün oldu fakat suyu sümüksü bir kıvam aldı koku ve renk güzel ekşi kokuyor yardımınızı bekliyorum

  Reply
 31. Serkan

  Üzüme su katmadan yaptım bir ay sonra süzdüm su ekledim acaba sirke olmuş mudur

  Reply
 32. Hilal Atabey

  Sirke işini profesyonel yapanların tariflerinde ” alkolün bitmesinin belirtisi, sirke anasının kendiliğinden çökmesi” deniyor. Bu ne kadar doğru? Aidin Salihin verdiği tarifle yaptım ve muhteşem oldu.

  Reply
 33. Kara Bulut

  Burada çok yanlış bilgiler var. Lütfen sadece bildiğiniz şeyleri yazın, bilmediklerinizi öğrenmeye çalışın.
  1.Alkol meyvelerdeki şekerin fermantasyonundan sonra ortaya çıkar, içmediğiniz sürece size zararı olmaz, bir öcü değildir.
  2.Sirke yapmak için doğradığınız elmaların suyu fermantasyon sonucu önce düşük dereceli şaraba, sonra da oksitleşme sonucu asid’e, yani sirkeye dönüşür.
  3. Hocanın “40 yıllık sirkesinin” hikayesini duymayan yoktur. Anlayacağınız Sirke bozulmaz, yıllandıkça daha güzel, daha değerli olur.
  Güzel günler!

  Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.