Sade Mutfak

Öne çıkanlar

Sahlep

Kış aylarının vazgeçilmez lezzetlerinden, tarçınıyla zencefiliyle şifalı bir içecek; Salep.

Sahlep, 3000 yıldır estetik güzelliği, kokusu ve çiçekleriyle dikkatimizi çeken orkidenin köklerindeki yumrularından elde edilen tozun adıdır. Bizden olan, bize ait bir içecektir bu. 8. Yüzyılda Türklerin İslamiyet’i kabul edişiyle birlikte ortaya çıkmıştır. Alkolün yasaklanmasıyla, yaz aylarında çeşitli şerbetler, kış aylarında ise sütlü sıcak içecekler yapılmış. Osmanlıda içecek kültürü biraz daha gelişmiş, çeşitli baharatlar eklenerek lezzetlendirilen salep, şifalı bir içecek haline gelmiş.

Hekimlerin piri olarak bilinen İbni Sina ‘El Kanun fi’t Tıp’ adlı eserinde saleple ilgili geniş bilgi verirken, ‘filozoflar macunu’ dediği bir macunun yapımında kullanılan maddeler arasında sahlepi de saymaktadır. İbni Sina’dan sonra birçok tıp kitabında da ismi geçen salep, şifalı özellikleriyle tedavi amaçlı da kullanılmış. Osmanlı saraylarının vazgeçilmezi olan bu şifalı toz, içeceklerin yanısıra padişahların enerji ve kuvvet alması için hazırlanan ‘Macun-u Şahi’ denilen padişah macununun ana maddelerinden biridir.

Maraş dondurmasına asıl lezzetini veren ise yine sahleptir. Keçi sütü, sahlep ve şekerle hazırlanan bu dondurmayı, ustaları ‘içinde padişah macunu var!’ nidalarıyla satarlarmış. Sahlepin şifalı özellikleri ise; kronik ishali kesiyor, bronşit ve öksürük gibi rahatsızlıklara iyi geliyor, göğsü yumuşatıyor. İştah açıyor ve zihni güçlendiriyor, kalbi kuvvetlendiriyor, mideyi rahatlatıyor.

Evimizin en sevilen kış içeceğini sizlerle paylaşmak istedim. Kullanılan ölçüler bardak boyuna yada sizin damak zevkinize göre değiştirilebilir.

Afiyet olsun…

Elif Kazanç Çimen (sademutfak.com)

 

MALZEMELER

 • Bir fincan süt
 • 1,5 çay kaşığı salep
 • yarım çay kaşığı doğal nişasta
 • şeker
 • tarçın ya da zencefil

 

HAZIRLANIŞI

 1. Küçük bir tencere ya da cezvede süt ve şekeri (damak zevkinize göre) karıştırın.
 2. Şeker eridikten sonra salepi ve nişastayı ekleyin. Bir iki defa blendrla karıştırın. Zira salep süte eklenince topaklanıyor ve bu durumu kaşıkla çözmek mümkün değil. ( Eğer salep tadını daha yoğun isterseniz nişasta koymayıp yarım çay kaşığı salep ekleyebilirsiniz)
 3. Kaynayıncaya kadar sürekli karıştırın. Kaynadıktan sonra fincana boşaltın ve üzerine tarçın ya da zencefil serpin.

IMG_9555 (640x427)

Yasal Uyarı: Sade Mutfak Copyright © 2010 - 2013 . Bütün hakları saklıdır. Sitede yer alan fotoğraf, yemek tarifi, metin ve buna benzer tüm içeriğin hakları Sade Mutfak'a aittir. Kaynak gösterilse dahi izin alınmaksızın kullanılamaz.

3 thoughts on “Sahlep

 1. haniife

  bu tarife göre sahlep kaynadığında erimemiş oluyor. sanırım bir yarım saate yakın kısık ateşte demlendirmek gerekiyor kaynamadan sonra. yoksa koyulaşmıyor..

  Reply
 2. elif kazanc

  hanife hanım ben uzun süre kaynatmadım. içerisinde nişasta olduğu için kısa sürede kıvam alıyor.

  Reply
 3. esma

  Selâmün aleyküm. Tarifinizi inşallah deneyeceğim. Fakat tarifte belirttiğiniz fincan acaba kahve fincanı mı? Ml olarak ne kadar süt oluyor. Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.

  Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.