Sade Mutfak

Öne çıkanlar

Ayva Reçeli

ayva_receli

Güzide Ülger (sademutfak.com)

Hz Peygamber (sas)  ‘Ayva yiyiniz! O kalbi aydınlatır. Göğüs darlığını önler.’ buyurmaktadır. Yine bir başka hadis-i şerifte ayvanın kalbe cesaret verdiğini ve doğacak çocuğu da güzelleştirdiğini buyurmuştur. Yaratılan bütün nebatatın elbet birçok faydası vardır. Ancak özellikle Kur’an’ı Kerim’ de anılan ve Hz. Peygamber(sas) in tavsiye buyurdukları üzerinde özellikle düşünmek gerekir. Faydası yanında muhakkak bilemediğimiz hikmetlere sahiptirler.

Ayvanın biline bazı faydaları; suda pişirilip yenir ve suyu içilirse ses kısıklığına iyi gelir. Diş etlerinin kuvvetini artırmak için çiğ olarak yenilebilir. Bağırsak gazı ve ağız kokusunu gidermeye yardımcıdır. Uykusuzluk ve sinirlilik hallerinde teskin edici, yatıştırıcı özelliği vardır.

Ayvayı çiğ olarak yemenin yanında hoşafı, tatlısı, reçeli yapılabilir. Biz reçelini denedik gayet leziz bir reçeli oldu.

Malzemeler:

  • 1 adet ayva
  • 1,5 su bardağı kaya şekeri
  • 1,5 su bardağı su
  • 1 tane limon ve kabuğunun rendesi

Tarif:

1. Ayvanın kabukları soyularak çekirdekleri ayıklanır.

2. Ayvalar rendelenir ve çekirdekleri ve şeker ilave edilerek tencereye alınır.

3. Yarım saat kadar ara sıra karıştırarak ayvanın suyu saldırılması sağlanır.

4. Daha sonra su ilave edilerek, pişirilmeye başlanır.

5. Ayvalar 30 dk kadar ağzı kapalı olarak pişirilir.

6. Ayvanın pişmesinin sonuna yakın 1 limon kabuğu rendelenir ve suyu sıkılır ve altı kapatılır.

7. Soğuduktan sonra cam kavanoza koyularak muhafaza edilir.

Not: Dilerseniz ayvaya limon kabuğu rendelemeden ve sadece 1 yemek kaşığı limon sıkarak da yapabilirsiniz. Limon kabuğu ve fazla limon suyu ayva reçeline yakışan hoş bir aroma veriyor. Ayrıca ayvanın su miktarını , ayvanızın saldığı suya göre ayarlamayı unutmayın.

Yasal Uyarı: Sade Mutfak Copyright © 2010 - 2013 . Bütün hakları saklıdır. Sitede yer alan fotoğraf, yemek tarifi, metin ve buna benzer tüm içeriğin hakları Sade Mutfak'a aittir. Kaynak gösterilse dahi izin alınmaksızın kullanılamaz.

Tagged ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.