Sade Mutfak

Öne çıkanlar

En Pratik Beş Çayı Lezzeti: Gobdin

Uzun zaman sonra SadeMutfağa bir tarif girebilmek nasip oldu. Daha önce yaptığım ve çok beğeni kazanan,  kolay ve leziz bir çay ikramını paylaşacağım sizlerle.

Godbin memleketim Erzurum ve Erzincan yöresinde çok sevilen ve yapılan bir tarif. Erzurum’daki adı  “Gobdin”, E rzincan’da da “Tutuni” olarak biliniyor. Bu yörelerin ortak noktası, tatlımızın ana maddesi olan kuru dutun çok meşhur olması.

Çat kapı gelen misafire, beş çayı yanına ikram edebileceğiniz hem pratik, hem besleyici, hem de lezzetli bir tarif. Hatta güzel demlenmiş mis gibi tomurcuklu karanfilli çayla muhteşem ikililer 😉

Yaşça ilerlemiş olan büyüklerimizin de diş problemi yaşamadan, severek tüketebildikleri bir tatlıcık Godbin.

Tarifin besleyiciliği ise içindeki Ceviz ve Kuru duttan geliyor şüphesiz. Cevizin beyin gelişimi için, hafızayı kuvvetlendirmek için, kolestrolü dengelemek için mükemmel bir gıda olduğunu artık neredeyse bilmeyen kalmadı. Kuru Dut ise ilginç bir şekilde kalsiyum ve demir açısından oldukça zengin bir besin. Bağırsağa ve mideye çok iyi geldiğini büyüklerimiz de her fırsatta hatırlatır.

Sade Pazar’da satılan kuru dutlar hiç bir ilaç görmemiş, mevsiminde toplanmış taze mahsüller. Ancak Sade Pazar’da kuru meyveler yaz mevsiminden sonra Eylül, Ekim gibi bulunuyor. Umarım elinizde az da olsa kuru dut vardır.

Malzemeler:

1 su bardağı ceviz
1,5 su bardağı kuru dut

Tarif:

  1. Ceviz ve dutu robota koyuyoruz ve ince bir kıvama gelene kadar çekiyoruz. Burada olabildiğince ince hatta toz gibi olması çok önemli. 15-20 yıllık robotları olanlar bilir. Şekeri pudra şekeri haline getiren robotlarınızdan varsa daha iyi sonuç elde edersiniz. Benim gösterdiğim rondolardan kullanacaksanız eğer iyice ufalmasını sağlayana kadar çekin.
  2. Bu işlemden sonra tek yapmanız gereken şey toz haline gelmiş ceviz-dut karışımını elinizle mercimek köftesi yapar gibi şekil vermek.
  3. Artık ikrama hazır..Afiyet olsun 😉

20130728_051511

foto 2

***Benim yaptığım bu ölçülerden yaklaşık 8 tane çıktı.Sizlerde kişi sayısına göre ölçüleri artırabilirsiniz..ayrıca biraz daha tatlı sevenler dutu fazla,cevizi sevenler cevizi daha fazla ekleyebilir..

Yasal Uyarı: Sade Mutfak Copyright © 2010 - 2013 . Bütün hakları saklıdır. Sitede yer alan fotoğraf, yemek tarifi, metin ve buna benzer tüm içeriğin hakları Sade Mutfak'a aittir. Kaynak gösterilse dahi izin alınmaksızın kullanılamaz.

Tagged , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.