Sade Mutfak

Ana Yemekler

Kereviz Pane ve Zeytinyağında Kereviz Sapı

Kereviz Pane ve Zeytinyağında Kereviz Sapı

Kereviz kış mevsiminin vazgeçilmez sebzelerinden. Mevsimin sonlarına yaklaştığımız bu dönemde kış sebzelerini değerlendirelim istedik. Yalnız bu tarifte kerevizleri biraz farklı kullanacağız. Bildiğimiz kereviz yemeklerine pek benzemiyor Kereviz Pane. Aslında tadından hoşlanılmayan bir sebze veya meyvenin türlü türlü hallere sokularak zorla çoluk çocuğa yedirilmesi fikrine oldum olası ısınamamışımdır. Sağlıklı insanın canı bir şeyi gerçekten isterse o gıda kendisine ancak şifa olur diye düşünürüm.

Tarif için usta aşçımız Rumeysa hanıma teşekkür ederiz.

Canınız istemiyorsa da demek ki vücudunuzun o besine çok da ihtiyacı yoktur. Ancak bu düşüncem sağlıklı insanlar için geçerli.. Ellerinden ambalajlı gıdaları düşürmeyen aburcuburdan başka gıdayla beslenmeyen çocuklar, gençler veya yetşkinler için durum bu kadar basit olmayabiliyor.  Kereviz Pane, bu kötü alışkanlıklardan sonra yepyeni, temiz ve sade yaşam tarzını benimsemiş, sebzeleri ve meyveleri, doğal gıdaları sevmeye çalışan herkes için güzel bir alternatif olabilir diye düşünüyorum.

Tarifimize geçmeden önce biraz Kerevizin faydalarına değinelim.

Kereviz iyi bir uyarıcıdır, vücudu dinçleştirir, iştahı açar, cinsel isteği arttırır. Kanı temizler, böbrekleri arındırır, anne sütünü arttırır. Unutkanlık, romatizma, tansiyon, kolestrol ve mide problemleri için Geleneksel Tıp Hekimleri tarafından sıklıkla önerilen bir sebzedir.

Ruhsal sıkıntıları ve depresyonu hafifletici etkiye sahip olan bu bitki için Tıbbın Babası kabul edilen Hipokrat “altüst olmuş sinirleriniz için kereviz besininiz ve ilacınız olsun” demişti.

Kerevz bol miktarda C vitamini barındıran sebzelerdendir. Ayrıca A vitamini, kalsiyum, potasyum ve demir içerir.

Kerevizin faydalarından maksimum ölçüde faydalanmak için en güzel yöntem kerevizi çiğ tüketmektir. Kerevizi rendeleyip yaprakları ile birlikte ev yoğurduyla karıştırarak salata yapabilirsiniz. Veya yine yapraklarıyla birlikte katı meyve sıkacağından geçirip suyunu içebilirsiniz.  Kerevizin tohumunu da kullanmanız mümkün. Kereviz tohumu mide gazına çok iyi geliyor.

Şimdi tarifimize geçelim.

Malzemeler:

1 kg kereviz
1/2 limonsuyu, kalan limonu dilimleyin
3/4 su bardağı tam buğday unu
3/4 doğal galeta unu (ben Sade Pazar’dan aldım)
2 adet köy yumurtası
Rendelenmiş köy peyniri veya eski kaşar

Tarif:

 1. Kerevizin kabuklarını soyun.
 2. Kerevizleri önce ikiye bölün, sonra elma dilimleri şeklinde 1’er cm büyüklüğünde doğrayın.
 3. Su, limon dilimleri ve kerevizi birlikte haşlayın. (suyu atmayın, kereviz sapını haşlarken kullanacağız)
 4. Kerevizleri süzün, pamuklu tülbent veya kağıt havlu ile kurulayın.
 5. Üzerlerine tuz serpiştirin.
 6. Kerevizleri ayrı bir tabaklarda hazırladığınız una sonra peynir rendesine sonra yumurtaya en son da galeta ununa bulayın.
 7. Zeytinyağında kızartın.

Zeytinyağında Kereviz Sapı

Kerevizlerden artakalan kereviz saplarını da değerlendirdik. 1 adet soğanı doğrayıp yağda kavurun. Kereviz saplarını 6-7 cm uzunluğunda doğrayın. Soğanlarla birlikte 1-2 dk kavurun. Üzerine 1-2 çay bardağı önceki tariften sakladığınız sudan ekleyin. Su çok fazla olmasın. Pişmeye yakın 1 çay bardağı pirinç ekleyin. 5dk kadar sonra 1/2 çay bardağı limonsuyu ve ince doğranmış sarımsakları ekleyin. Pirinçler pişene kadar kavurun.

 

 

 

 

 

 

Yasal Uyarı: Sade Mutfak Copyright © 2010 - 2013 . Bütün hakları saklıdır. Sitede yer alan fotoğraf, yemek tarifi, metin ve buna benzer tüm içeriğin hakları Sade Mutfak'a aittir. Kaynak gösterilse dahi izin alınmaksızın kullanılamaz.

One thought on “Kereviz Pane ve Zeytinyağında Kereviz Sapı

 1. Seval Cevizci

  Ben bu akşam bu tarifi yaptım! Kereviz saplı olanı değil de paneyi. Saplarla omlet yapmayı düşünüyorum. Paneyi ise pek bir beğendik doğrusu, Sare’de bir dilimin hepsini yemese de büyük kısmını yedi ki kereviz yemeğini ve çorbasını hiç sevmiyor. Bu noktada söylemeden edemeyeceğim “sebzeleri türlü türlü hallere sokup zorla yedirme” kısmına katılmıyorum Sümeyra’cım bence bir sebzenin pişirme şekli de o sebzeye duyulan iştahlılıkta önem taşıyor. Mesela ben çocukluğumdan beri kerevizsever bir insan olmama rağmen (kıymalısına ve zeytinyağlısına bayılırım) kereviz salatasını ağzıma sürmem ya da diğer bir örnek patlıcanlı sıcak yemekler en sevdiklerimdendir ama soğuk patlıcanlı yemekleri hiç sevmem. Yani sebzenin pişirme şeklini değiştirerek yaptığın şey aslında çocuğunun o sebzenin sevdiği bir hali olup olmadığını tespit etmek ki eğer yediği bir versiyonu varsa zaten o haliyle sevmiş demektir. Bir de yemeğin görüntüsü bile o yemeği yemek isteme fikrine etki eder. Yine kendimden örnek vereyim çok sevdiğim bir yemek bir yerde ikram edildiğinde eğer hoşuma gitmeyen bir görüntüsü varsa çok sevdiğim bir yemek dahi olsa reddetmişimdir ve varmak istediğim nokta şu ki bir sebzenin her hali sevilmeyebilir, hangi hali seviliyorsa o haliyle yenmelidir. Eğer bir çocuk bir sebzenin hiçbir haline katlanamıyorsa onu yememesi onun için daha hayırlıdır ama yemeyi sevdiği bir hali varsa da onu o haliyle istediği kadar yesindir, afiyet olsundur:)

  Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.