Sade Mutfak

Mutfak Bilgileri

“En Doğal Ekmek” Sade Pazar’da!

Sade Pazar uzun bir aradan sonra tam buğday ekmeği, arpa ekmeği ve çavdar ekmeği çeşitleriyle karşınızda! Yerli tohumlarla üretilip taş değirmende öğütülen tam buğday, arpa ve çavdar unları mahir ellerde ekşi maya, kaya tuzu ve içme suyu ile yoğurulup lezzetli mi lezzetli ekmekler haline geliyor. Hem besleyici hem çok lezzetli olan özel üretim doğal ekmekler Çarşamba ve Cumartesi günleri raflarda yerini alıyor. Telefon veya internet üzerinden de sipariş edebileceğiniz ekmeklerinizi kargo süresini gözeterek bir gün öncesinden sipariş etmeniz de fayda var. Unutmayın ki ekmeklerimiz gün geçtikçe sertleşebilir taze taze almaya bakın!

Ekmek her eve her gün uğrar. Bol bol yenir, çoğu yemek onunla daha bir lezzetlenir. Beslenme çantalarından sokakta oynamaya doyamamış çocukların ellerine çeşitli kullanım alanları vardır. Bu kadar sıklıkla bebekler hariç her yaş grubunun tükettiği ekmeğin doğallığı son derece önemli.

Ekşi mayayı tutturmak biraz zordur, üstelik kabarmasını saatlerce beklersiniz yine de pişerken fırın camından kabarışını izlemek müthiş bir zevk! Yakın bir zamanda defalarca tecrübe ettiğim Sevgili Arzu Aygen’in “Beyaz Unsuz, Şekersiz Hamur işleri” kitabında yer alan tariflerden birini sizlerle paylaşmayı istiyorum. Ekşi maya ile ekmek yapımı genellikle cesaret edilemeyen bir konu ama bence herkes kendi ekmeğini en azından ömrü hayatında bir defa pişirmeli!

Yasal Uyarı: Sade Mutfak Copyright © 2010 - 2013 . Bütün hakları saklıdır. Sitede yer alan fotoğraf, yemek tarifi, metin ve buna benzer tüm içeriğin hakları Sade Mutfak'a aittir. Kaynak gösterilse dahi izin alınmaksızın kullanılamaz.

Tagged , , , , ,

6 thoughts on ““En Doğal Ekmek” Sade Pazar’da!

 1. canan

  bence de herkes en az bir kez ekmeğini pişirmeli. ekşi mayalı olunca hem ince bir ayar tutturmak için uğraşıyor insan tutunca pek mutlu oluyor hem de ekşi maya tadına doyulmuyor. herkes bu tadı beğenmiyor ama ben bayıldım.
  arzu aygenin kitabından ben de birçok tarif denedim. ekşi mayayı ilk denemede tutturamadım sonra aşağıdaki sitedeki aşamaları takip ettim. tuttu sonunda. ama sürekli yapmak gerekiyor ben birkaç haftadan sonra arayı fazla açınca maya ziyan oldu. herşeyi tekrardan yapmak gerekiyor.

  http://www.iyilikguzellik.com/artikel.php?artikel_id=140

  bakalım sizin ekmekler nasıl olacak

  kolay gelsin

  Reply
 2. Seval Cevizci Post author

  Ben de mayayı canlı tutmada sorun yaşıyorum Canan hanım:) Bir ay kadar devam ettirebiliyorum ama en ufak bir ihmalde hemen bozuluyor. Bu akşam mayaya başlıyorum, sonucu yakında paylaşacağım.

  Reply
 3. ayse-G

  Allahın izniyle ekşi mayayıda mayalı ekmeğide himmetle yaptık. çok güzel oldu. Bunun yanısıra karbonatlı olanıda becerdik. çeşit çeşit yiyoruz.:)

  Reply
  • Sumeyra Merve

   yiyebilir. yalnız 0 grupları için karbonhidratları sabah veya öğlen tüketmek uygun olur. akşam karbonhidratların hazmı 0 grubu için zor oluyor.

   Reply
 4. ceren

  Ekmegin beraberinde yenmesi uygun olmayan durumlar nedir?
  Corbaya ekmegi doğrayip yiyebilir miyiz ?
  özellikle 0 grubuna gore cevap verebilir misiniz?
  yumurta ve ekmek
  peynir ve ekmek uygun mu mesela
  bazi sitelerde ekmek proteinle uyumsuz yaziyor(yumurta ve peynir dahil)
  burdaki saglikli atistirmaliklar kisminda yumurta ve ekmek yaziyor mesela

  Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.