Sade Mutfak

Çocuklar İçin Tarifler

Bezelenme Vakti!

Bezelenme Vakti!

Çocukların kolay kolay hayır diyemediği ve ardarda bir sürü yemek istediği bir lezzet beze. Tam buğday unlu portakallı bisküvinin arkasından çabucak hazırlanabilen bezeleri kızım büyük bir heyecanla bitiriverdi.

Beze karışımı 15 dakika gibi bir sürede hazırlanıyor, pişirme safhasıysa bir saat sürebiliyor. Karışımı sürekli mikserle çırparak kısık ateşte 10 dakika pişirin. Altını kapattıktan sonra beş dakika kadar daha çırpmaya devam edin. Kıvama geldiğini mikserin ucunu havaya doğrulttuğunuzda karışımın akmamasından katı bir şekilde kalmasından anlayabiliriz. Bu aşamada dilerseniz sevdiğiniz aromatik yağdan bir- iki damla ekleyip biraz daha çırpabilirsiniz.

Bezeleri pişirmek için genelde yağlı kağıt kullanılıyor, sadece tepsiyi yağlayarak da deneyebilirsiniz ama altları tepsiye biraz yapışacaktır. Krema torbası ile veya bir buzdolabı poşeti yardımıyla bezeleri tepsiye sıkın. 100 derecede bir saat pişirin. Bu safhada önemli olan bezelerin renklerinin beyaz kalmasını sağlamak. Benim yaptıklarımda hafif sarılık oldu, bu istenen bir sonuç değil. Açıkçası çırpma safhasında biraz daha sabırlı olmalıydım. Bezeleri tek tek servis edebileceğiniz gibi aralarına bal, reçel veya pekmez gibi yapışkan bir gıda sürüp alt taraflarını birbirine yapıştırarak da sunabilirsiniz.

Seval

Yasal Uyarı: Sade Mutfak Copyright © 2010 - 2013 . Bütün hakları saklıdır. Sitede yer alan fotoğraf, yemek tarifi, metin ve buna benzer tüm içeriğin hakları Sade Mutfak'a aittir. Kaynak gösterilse dahi izin alınmaksızın kullanılamaz.

Tagged , ,

3 thoughts on “Bezelenme Vakti!

  1. sümeyye can

    yumurtaların sadece akları mı kullanılıyor sarıları da katılıyor mu?

    Reply
  2. gülru

    Bezenin içine yumurta beyazından başka bir şey konulmuyor mu? şeker gibi. malzemeler görünmüyor.

    Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.