Sade Mutfak

Mutfak Bilgileri

Mutfaklarda Devrim: Demir Döküm Tencereler!

19. yüzyıldan önce yemekler taş ocak veya şöminelerde pişirildiği için tencereler ateşe en dayanıklı madde olan demirden yapılırdı. Bugün mutfaklarımızda kullandığımız fırın ve ocaklar üretilmeye başlanınca yemek tencereleri de değişim gösterdi. Fakat buna rağmen uzunca bir müddet demir döküm tencereler mutfaklardaki yerini korudu. Çünkü demir tencerelerde pişen yemeğin lezzeti bambaşka oluyordu. 1950’lerde teflon ve yapışmaz tencere ürünlerinin piyasaya sürülmesi ile demir tencereler önemini hızla kaybetti.

Demir döküm tencereler yüksek ısıyı koruyarak pişen yemeğe ayrı bir lezzet katar. Özellikle ağır ateşte pişirerek kullanabileceğiniz demir tencerelerle harika et yemekleri yapabilirsiniz. Hanımlar demir döküm tencerelerin kullanımının zor olduğunu düşünürler ancak bir kere bu tencerelerde pişen yemeğin lezzetini alınca vaz geçmek çok zor olur. İşlem görmemiş demir tencereleri evde uygulayabileceğiniz çok basit bir yağlama işlemi ile kullanıma hazır hale getirebilirsiniz. Yağlanan tencere veya tavalar fırınlanır. Elde edilen yağlı yüzey sayesinde yemekler tencereye yapışmaz. Bu sayede demir döküm tencerenizde kızartmalar, hatta yumurta bile yapabilirsiniz. Demir döküm tencerede çok lezzetli pişen bir diğer yemek ise ekmekler!

Sağlık açısından Demir Döküm Tencere:

Demir tencerelerle pişen yemeklere bir miktar demir geçişi olur. Demir, kansızlık ve demir eksikliği problemleri üzerine çok etkilidir. Vücudumuzdaki demir, maden olarak bildiğimiz demir ile aynı özelliktedir. Dolayısıyla dışarıdan alınan demir ile bu eksiklik rahatlıkla giderilebilir.

Bugün en çok tercih edilen teflon ürünler ise sağlık üzerinde ciddi olumsuz etkilere sahip. İyibilgi.com‘da bu konuya ilişkin güzel bir çeviri haber yayınlanmış. Yanmayan, yapışmayan tencere ve tavalarda, fırın kağıtlarında, leke tutmayan kumaşlarda PerFlurooctanoic(PFOA) isimli bir kimyasal bulunuyor. Bu kimyasal bağışıklık sistemi, karaciğer ve tiroid bezleri üzerinde zararlı etkilere sahip. Özellikle çocuklarda erken yaşta karaciğer yağlanmaları ve kolestrol dengesizliklerine, kilo ve obeziteye, üreme organı hasarlarına sebep olduğu klinik araştırmalarla kanıtlandı. Bugün mutfaklarda kullanabileceğiniz en güvenilir kaplar;demir döküm, toprak ve çelik tencere ve tavalar.

Peki Demir Döküm Tencereleri Nasıl Kullanacağız? Demir döküm tencereler normal ürünlerden daha ağır olurlar. Bu özellikleri belki de tek dez avantajlarıdır diyebiliriz. İlk kullanımdaki yağlama işlemi dışında sizi çok da zahmete sokacak bir tarafı yok aslında bu ürünlerin. İsterseniz şimdi tencerelerin kullanıma hazırlanması ve kullanım sonrası bakımlarından bahsedelim.

Demir Döküm Tencereyi Yağlama:

Tencerenizi ilk aldığınız zaman mutlaka yağlayarak fırınlamanız önerilir. Böylece tencerenizde doğal bir tabaka oluşur ve yemekler pişerken tencereye yapışmaz. Bu işlem kaplaması olmayan demir döküm tencereler için gereklidir.  İç yağı veya kuyruk yağı bir tencerede eritilir ve soğutulur. Krem kıvamına gelen yağ pamuklu bir bez ile tencerenin içine, dışına ve kapağına iyice sürülür(Yağı bol kullanın). Yağlanan tencere ters duracak şekilde fırına yerleştirilir. Ters koymamızın sebebi fazla yağların tencere dibinde birikip katman oluşturmasını engellemektir. (Fırının en alt katına bir tepsi koyun, çünkü tencereden akan fazla yağlar ortalığı kirletebilir) 1 saat yüksek ısıda pişirilir.

Temizleme:

Demir tencereleri deterjanla yıkamayın. Yalnızca ılık su ve sirke ile durulayın. Ara sıra arap sabunu ile yumuşak bir şekilde ovalayarak temizleyebilirsiniz. Fakat unutmayın, bu işlemi sık tekrarlarsanız tencere üzerinde oluşan doğal tabakayı zedelemiş olursunuz. Sudan geçirdiğiniz tencereyi ocak üzerinde kuruyuncaya kadar ısıtın. Tencerenin içini pamuklu bir bez yardımı ile ince bir tabaka halinde yağlayın (zeytinyağı kullanabilirsiniz).

Sade Mutfak’ta bu tarihten itibaren bol bol demirdöküm tencere ile pişirilmiş yemek tarifleri bulacaksınız. Çorbalar, pilavlar, pizzalar ve ekmekler… Evleriniz için güvenilir, işlem görmemiş demir döküm tencereleri SadePazar’dan, Hecha’dan veya Esse’den alabilirsiniz. Seramikle kaplanmamış demirdöküm tencereleri tercih edin.

Sümeyra Merve.

 

Tencelerin yağlanmadan önceki hali

 

Yağlanmış ve Fırınlanmış tencere

 

Yasal Uyarı: Sade Mutfak Copyright © 2010 - 2013 . Bütün hakları saklıdır. Sitede yer alan fotoğraf, yemek tarifi, metin ve buna benzer tüm içeriğin hakları Sade Mutfak'a aittir. Kaynak gösterilse dahi izin alınmaksızın kullanılamaz.

Tagged ,

73 thoughts on “Mutfaklarda Devrim: Demir Döküm Tencereler!

 1. sevm bacik

  demir döküm tencerede pişirilen yemekleri hemen yenilmeyecekse başka bir kaba aktarmak gerekiyor.Yağlı bir yemek pişirdikten sonra sıcak suyla yıkayıp kurulayınca tekrar yağlamaya gerek kalmıyor

  Reply
 2. aynur

  merhaba, ben de bu tencerelerden kullanmaya basladim. hazir yaglanmis olarak geldi. ama her seferinde kurularken veya yaglarken kagit peceteye siyahimsi bir tabaka cikiyor. yani tencerede boyle bir tabaka kaliyor. yumurta pisirdigimde bile altinda siyahimsi bir tabaka olusuyor yumurtanin. bu yanmis yag midir? zararli midir?

  Reply
 3. gonca gülel

  Esse’de demir dökümlerden gördüm.Tencerenin dibi düz değil tırtıklıydı.Bir de buradakinden işçilik olarak farklıydı.Sanki makineden geçmiş gibi.Döküm kısmı daha estetik duruyordu.İşlenmişten kasıt bu mudur?

  Reply
  • Sumeyra Merve Post author

   Esse veya Hecha’da demir döküm tencereler var. Seramik kaplanmamış, siyah, bahsettiğiniz gibi tırtıklı yüzeyleri var. Bunlar bir miktar işlem görmüş tencereler haklısınız. Vücudun ihtiyacı olan demirin gıdalara geçişini önemli ölçüde engelliyor. Ancak yine de piyasadaki mevcut tencerelerden iyiler. Evinizde evladiyelik, sağlıklı, demir ihtiyacınızı giderecek bir tencere istiyorsanız. SadePazar’dan sipariş vermenizi öneririm. Lezzetli yemek pişirmek içinse Esse veya Hecha daki demirdökümleri kullanabilirsiniz.

   Reply
 4. AYŞE DEMİR

  selam;
  Bu tencereleri nerden alabiliriz. Benim çevremde hiç görmedim. Satış yeri ile i,lgili bilgi verirseniz, inşallah bizlerde bunlardan alırız.

  Reply
  • Sumeyra Merve Post author

   Ben bu tencereyi SadePazar’dan almıştım. Oradan sipariş verebilirsiniz.

   Reply
 5. ayse-G

  sonunda bir demirdöküm tencerem oldu. Birşey sorucam acaba bu tencerelerde tereyağlı bildiğiniz pirinç yada bulgur pilavı yapılabilirmi. Yemeği pişirdikten sonra başka tencereye en geç ne zaman aktarmak gerekiyor. şimdiye kadar hiç başka tencereye aktarmadım. zararlımıdır.

  Reply
  • Sumeyra Merve Post author

   biz demirdöküm tencerede pilav pişiryoruz.eğer işlenmiş demirdöküm aldıysanız aktarma süresi daha uzun olabilir, ancak işlenmemişlerde, yemeğe fazla demir geçmemesi için mutlaka 1 saat içinde aktarmak gerekiyor.

   Reply
 6. ayse-G

  Ben esseden bir tane aldım. suyla yıkayıp, zeytinyağıyla yağlayıp sonrada kullanmamı söylediler bende öyle yaptım. fırınlama işini yapmadım. Bu mağazalarda satılanlarada fırınlama yı yapmamızmı gerekiyor.

  Reply
  • Sumeyra Merve Post author

   mağazada satılanlarda fırınlama yapmak gerekmiyor deniyor, ancak bu konuyu çok iyi bilen Amerikalı bir arkadaşım aldığım esse demirdöküm ızgara tavama mutlaka fırınlama yapmamı önermişti. daha lezzetli pişiriyorsunuz o zaman yemeklerinizi.

   Reply
 7. ayse-G

  Güveçler için ne düşünüyorsunuz. Biz sağlıklı oılduğunu düşündüğümüzden kullanıyoruz. fakat onlar içinde bu yemeği bekletme süresi önemlimidir. Onlardaki yemeğide hemen boşaltmakmı lazım. yoksa bu kural toprak kapkar için geçerli değilmidir.

  Reply
 8. ayse-G

  Zeytinyağlı yemekleri pişirirken yemek piştikten sonra salataya yağı katar gibi sonradan zeytinyağını katıyorum ama aslında biraz bu yağ yemekle birlikte pişse daha lezzetli olacak. illa zeytinyağını salataya katar gibi sonradan katmakmı lazım.

  Reply
  • Sumeyra Merve Post author

   bence değil 🙂 eski hekimler gıdaların her zaman deva özelliğinin kullanılmasının da vucut için iyi olmayacağını söylerdi. bazı yontemlerle deva ozelliği noturalize edilirdi gıdaların. dolayısıyla pişirirken koymanız da noturalize etmek olacaktır, salatalarda çiğ olarak tüketiyorsunuz zaten. sağlık için günde 50gr çiğ zeytin yağı kullanmak yeterli diye düşünüyorum.

   Reply
 9. ayse-G

  Düdüklü tencereler için ne düşünüyorsunuz. sağlık açısından bir problem varmıdır.

  Reply
 10. ayse-G

  çok teşekkürler. çok oluyorum biliyorum ama diğer iki sorumada bişeyler yazarsanız çok sevinirim. güveçler ve düdüklü tencereler konusu. 🙂

  Reply
 11. CAN YILMAZ

  HECHA MARKA DEMİR DÖKÜM TENCERELER

  HECHAYLA TELEFON İLE İLETİŞİME GEÇİLİRSE MÜŞTERİNİN İSTEĞİ ÜZERİNE EMAYE KAPLANMADAN SAF VE İŞLEM GÖRMEDEN GÖNDERİLİYOR. HATTA KENDİLERİ AYÇİÇEK YAĞI İLE YAĞLAYIP FIRINLAYIP GÖNDERİYORLAR. FAKAT YAĞLAMAYI BEN YAPMAK İSTİYORUM DERSENİZ ONU DA KABUL EDİP SİZE SAF OĞLU SAF DEMİR DÖKÜM TENCEREYİ ÜCRETSİZ KARGOLUYORLAR..

  BEN HEM TENCERE HEM DE TAVAYI ALDIM. BUGÜN ELİME ULAŞTI. KALİTESİ HAKKINDA YORUMLARIMI YAZACAĞIM..

  Reply
 12. CAN YILMAZ

  HECHA DAN SATIN ALDIĞIM TENCERELERDE PİŞEN YEMEKLERİN LEZZETİ HARİKA AYNI GÜVEÇ GİBİ.

  FAKAT ŞU YAĞLAMA İŞİNİ YANLIŞ MI YAPIYORUZ NEDİR BİLMEM ÖZELLİKLE TENCERENİN ALT-İÇ YÜZEYİ ÇABUK AŞINIYOR. BEN SAF OLARAK ALDIĞIM GİBİ 2 KEZ ÜST ÜSTE VAZELİN KREM KIVAMINDAKİ KUZU İÇ YAĞINI BOL SÜREREK VE TENCERE İLE TAVAYI TERS OLARAK EN YÜKSEK (250) DERECEDE FIRINLADIM. FAKAT YİNE DE AŞINMA ÇABUK OLDU.

  YAĞLAMA İŞLEMİ HANGİ HAYVANIN HANGİ YAĞIYLA YAPMAK LAZIM.. VE DE YAĞLAMANIN (PİŞME DERECESİ, TERS ÇEVRİLME VS.) BAŞKA PÜF NOKTASI VAR MI??

  Reply
  • ÖNER YILMAZ

   YAĞLAMA OPERASYONUNDA KUZU kUYRUK YAĞI YERİNE DANA YAĞI KULLANMAYI DENEDİNİZ Mİ?

   Reply
 13. esma koral

  demirdöküm tencereyi hemen bugün sipariş versem gönderimisiniz stokta varmı

  Reply
 14. ismail

  Bir satıcı bana demirdöküm’ün yemekleri geç pişirdiğini, soğan kavurmanın bile dakikalar süreceğini söyledi. Mail attığım üretici firma ise satıcının yetersiz bilgiye sahip olduğunu söyledi. Acaba hangisi doğru? Kullananlar ne diyor, yemek hakikaten geç mi pişiyor, enerji sarfiyatı daha fazla mı oluyor?

  Reply
  • Sumeyra Merve Post author

   Ben de bu satıcının kesinlikle yetersiz bilgiye sahip olduğunu düşünüyorum. Demir döküm tencereler belki diğerlerine öre 1-2 dakika en fazla geç ısınıyor. Fakat ısıyı uzun süre ve eşit dağılımla muhafaza ettiğinden yemekleri hem hızlı hem de inanılmaz lezzetli pişiriyor. altını kapattıktan sonra dahi yemeğin sıcaklığını bir diğer tencerelere göre daha uzun muhafaza edebiliyrsunuz. yani bana kalırsa daha hızlı ve enerji tasarruflu pişiyor yemekler 🙂 evimde şu an yalnız demir döküm tencere ve tavalarım mevcut, her türlü yemeği sorunsuz pişirebiliyorum.

   Reply
 15. Hayriye

  Mrb. Bugum esse’den dokum tencere aldim. Yanliz ici emaye kapli. Alirkende cok tereddutte kaldim. Acaba emaye olmayanindanmi alsaydim.fiyat farki da fazlaydi. Satici aldigim urunun gecen seneki model oldugu icin uygun dedi. ama ben hala emaye kismina takildim. Bama bir fikir verirseniz sevinirim. Birde bunu yaglama islemi yapmam gerekirmi?

  Reply
  • Sumeyra Merve Post author

   Merhaba Hayriye hanım, aldığınız demir tencere teflon veya aliminyum gibi zararlı tencereler gibi değil. Ancak işlem görmemiş demir döküm tencereden göreceğiniz faydayı da sağlamıyor ne yazık ki. Nötr diyelim. En azından zarar görmüyorsunuz. Ancak kan üretimine yardımcı olduğu ve vücutta demir depolarını doldurduğu söylenen tencereler işlem görmemiş olanlar. Aldığınız emaye kaplı tencereyi yağlamanız gerekmiyor. İşlem görmemiş gerçek demir dökümler bu ürünlerden daha pahalı oluyor.

   Reply
 16. Yeliz kazan

  Merhaba ben yeni aldim içi seramik döküm tencerefakat anlıyamadım ilk kullanımla alakalı bilgilerin hangisi bana göre iç yag kullanıp fırınlamammı yoksa zeytin yagıda olurmu net yazarsanız sevinirim sevgiyle kalın

  Reply
  • Sumeyra Merve Post author

   içi seramik ile döşenmiş demirdöküm tencerelerde herhangi bir yağlama işlemi uygulanmıyor yeliz hanım. yalnız işlem görmemiş demir tencereleri fırınlamak gerekiyor.

   Reply
 17. nursel baloğlu

  ESSE DEMİRDÖKÜM TENCERE SATIN ALDIM AMA KULLANIMI KONUSUNDA BİLGİ VERİLMEDİ NASIL KULLANABİLİRİM? AYRINTILI BİLGİ VEREBİLİR MİSİNİZ? TEŞEKKÜR EDERİM…

  Reply
 18. selen köse

  Merhaba ben de döküm tencere araştırması yaparken sitenizi gördüm sipariş vermek için sade pazar sitesine girdim ama tencereyi göremedim satıştan kaldırıldı mı aceba?

  Reply
 19. tuba g.

  demirdöküm tencere almayı düşünüyorum fakat çok ağır kaldırıp koyması zor olur diyolar bende makarna haşlandığında nasıl kaldırılır diye düşündüm bilgi veren olursa sevinirim…

  Reply
 20. yadigar yetkin

  ben Ikea dan aldim demir tenceremi. etli patlicanli patatesli yemekleri onda yapiyorum cok lezzetli hakikaten. kullanima baslamadan once ne yapmaniz gerektigi yaziyor. kullandiktan sonra icine su koyup yumusamasini bekliyorum kirini bosalttiktan sonra yine su doldurup ocak ustunde 4-5 dk kaynatiyorum. suyu tekrar dokup temiz bezle kuruluyorum. hic bisekilde surtmuyorum zedelenmemesi icin

  Reply
 21. sevim tosu

  ben de hecha da çok güzel modeller gördüm..ilk defa kullanacağım için kafamda soru işaretleri var..
  hecha da yada essedeki modeller sanırım emaye kaplı ama hecha kaplanmamış olarak da göndriyor arzuya göre.ben de kaplanmamış olandan alayım daha sağlıklı olması için değil mi?yorumları okudum bir yorumda hecha nın kaplanmamış olan tenceresinden alınmış ancak tencerenin alt kısmı zarar görmüş.aayda 1 falan bu yağlama işlemini gerçekleştirmemiz mi gerekiyor bakımı nasıl olmalı?bir defa deterjan değmicek onu biliyorum ama siz ne dersiniz?..

  Reply
  • Sumeyra Merve Post author

   sevim hanım, işlenmemiş dökümleri tavsiye ederiz. tencernin bakımı için yemek pişirdikten sonra sıcak su ve bez ile temizlemeniz, sonra ocakta ateş üstünde kurutmanız, kuruduktan sonra da hafifçe yağlamanız yeterli. ve tencerenizi mümkün olduğunca sık kullanmaya çalışın, böylece dokusunu korumuş ve sağlamlaştırmış olursunuz.

   Reply
 22. Pingback: Zehirsiz Mutfaklar: Sağlıklı Bir Mutfak için 7 Altın Kural | Sade Hayat Dergisi

 23. Özlem

  Döküm tencere neden sade pazarda satılmıyor? Istek olursa temin edilebiliyormu? Cevaplarsanız sevinirim

  Reply
  • Sumeyra Merve Post author

   Özlem hanım, talebinizi arzu ederseniz Sade Pazar yetkililerine yine de iletin. Sanıyorum şuanda üretim düşünülmüyor ne yazık ki. Belki talepler doğrultusunda adım atılır.

   Reply
  • Sumeyra Merve Post author

   döküm tencereler şuan için üretilmiyor. Talebinizi sadepazar yetkililerine iletebilirsiniz.

   Reply
 24. bahar

  bluehouse un döküm tencereleri nasıldır bilginiz var mı?İç Kaplama: üç kat/DUPONT PLATINIUM yazıyor sıvı metalden döküm yoluyla üretilmiştir yazıyor

  Reply
 25. meryem

  Bluehouse nindokum tenceresini almayı dusunuyorum dupont platinium olduğu söyleniyor bu ne demek sıvı metalden üretilmiş almalimiyim

  Reply
  • Sumeyra Merve Post author

   meryem hanım, bahsettiğiniz ürün hakkında bilgim yok ancak platinyum konusu çok iç açıcı gelmedi. Araştırıp dönüş yapacağım inşallah.

   Reply
 26. seval pirinc

  Essedeki demirdokum tencerelerin ici puturlu yani dogal dokume benziyor rengi siyah ve cok agir kafama takilan nokta dis yuzeyinin kaplanmis ve boyali olmasi firinlanma isleminde sorun olurmu ve saglik acisindan sakinca varmi?sade pazarda satilanin disi da siyah dokummu boya yok sanirim.

  Reply
 27. nurcan tuna

  Ben de bugün esseden döküm tencere aldım. Mağaza çalisani sadece yikayip kullanabilecegimiayda bir kezde yaglamamin yeterli olacagini soyledi.Internette de esse ile ilgili olumsuz yorumlarda açıkçası kafami karistirdi.Biraz bilgi verirseniz sevinirim tesekkürler. .

  Reply
 28. hacer kolaca

  merhabe sümeyra hanım karacada dışı renklı 3 tane demır dokum tencere aldım bahsettınız yağlama ıslemını yapmadan kullandım sulu yemekte problem yasamadım fakat pılavda dımı hafıf yapışma yaptı bıde blasık makınesı deterjanıyla yıkadım bı sıkıntı olurmu kullandıktan sonra yağlama yapılabılırmı dıbının tutması ondan dolayı olabılırmı mağaza makınede bıle yıkayabılecegımı soyledı ama yıkamadım hayalımdekı tencerlere kavuştuğumu dusunurken sıkıntı yasamak ıstemıyorum tam demır dokum olduğu soylendıgı ıcın aldım yardımcı olursanız mutlu olurum teşekkürler

  Reply
 29. Münire

  Merhaba,

  Yazınızı zevkle okuduk, uygulamaya çalıştık. Döküm tencerede yaptığınız yemeklerin tariflerini ne zaman görebiliriz 🙂

  Sevgilerle

  Reply
 30. tuba bal

  bende nişanlıyken çeyızım için esseden döküm tencere takımı almıştım.şimdi 8 aydır kullanıyorum fakat alırken bana yağlamam gerektgını kimse söylememişti.şimdi ıse 2 tane tenceremın içinde kabarma oluştu.ne yapmam gerekiyor bundan sonra yağlasam olurmu yoksa atmalımıyım ?

  Reply
  • Sumeyra Merve Post author

   tuğba hanım tencereniz seramik kaplamalı mı yoksa sırf döküm mü? iç kısmı siyah mı krem rengide mi diye de sorabilirim? eğer seramik kaplıysa yani krem rengiyse yağlama yapmıyorsunuz. değilse yapmanızda fayda var. Benim de esse tenceremin seramik dokusu kalkmıştı. Bu sanıyorum üretim hatası. Kendilerine iade ettim ve yenisini aldım.

   Reply
 31. nur

  Merhaba Sümeyra hanım. Bu resimdeki tencerenin aynısından kullanıyorum. Kullanmadan önce zeytinyağıyla bir güzel yağlayıp yaklaşık 4 saat kadar fırınladım. Yemekleri gerçekten çok lezzetli oluyordu her kullanımdan sonra sade su ile bazen tuz bazen limonun kabuğu ile yıkayıp hemen kuruluyordum ve zeytinyağıyla yağlıyordum. bir gün nasıl olduysa hemen yıkamayı unutmuşum farkettiğimde içi paslanmıştı. Şimdi tenceremi kullanamıyorum ne yapmam gerekir yardımcı olabilirseniz çok sevinirim yada bu konu hakkında bilgisi olan paylaşabilirse çok sevinirim.

  Reply
  • Sumeyra Merve Post author

   tencerenizi sıcak suyla yıkayıp ocakta kurutun ve tekrar yağlayın. tencerenizi tekrar kullanabilirsiniz.

   Reply
   • nur

    Teşekkür ederim Sümeyra hanım yardımınız için, tenceremi tekrar kullanabileceğime çok sevindim.

    Reply
 32. Pingback: Hangi Tencere Daha Sağlıklı? | GezginDiyarı

  • Sumeyra Merve Post author

   Rica ederim Mehmet bey, ben teşekkür ederim takibiniz ve yorumunuz için. Faydalı olabiliyorsak ne mutlu..

   Reply
 33. canan duman

  Esse den içi demirdöküm tava aldım yaglama islemi yaptigimda dışî bozulmaz mı

  Reply
  • Sumeyra Merve Post author

   esse tencerelerin iç yüzeyi işlenmiş oluyor canan hanım. yağlama yapmadan kullanıyorsunuz.

   Reply
 34. Selkut

  Merhaba Sümeyye Hanım,

  Ben bugün Esse’ den Staub marka emaye kaplı tava ve tencere aldım. Bu ürünler fırınlanıyor mu? Nasıl kullanmalı ve temizlemeliyiz mağazada bilgi veremediler.

  Saygılarımla

  Reply
 35. sultan

  İyi günler bende troya demir döküm tencere aldim bulasik makinesinde yikanabilir diyo bu tencere seti işlem gormusmu gormemismi acaba

  Reply
 36. ozlm

  Staub marka bir dokum tencere aldım internetten ama kafam karıstı yazılanları okuyunca.Ben de ozellikle kansızlık var ve iyi olabilecegini dusunmustum ama bu tencerelerin ici de emaye kaplama sanırım.Staub marka en iyisi diye okumustum aslında ama son uretimleri farklılık gosteriyor mu bir bilginiz var mı.Seasoning gerekiyor mu ilk kullanım ve sonrasında .
  Tesekkurler

  Reply
 37. ayfer

  Ben de ig de gordum lezzetli yemek pisirildigini soyluyordu ama sanirim kullanimi pek kolay degilmis

  Reply
 38. şükran

  yorumlarınızı okudum ini dönen olur sümeyra hnm çok teşiekkrü ederiz bilgilenrz için lava nn da tencerelir çıkmış döküm acaba onlar işlenmiş midir?

  Reply
 39. GROL

  Merhabalar Emayeli tencerelerde astar emaye olduğundantencerelere yağlayıp pişirmenin hiçfaydasyı olmaz. Sadece yapacagınız sey sıcak su ile temizleyip yemeginizi pişirmek.EMAYENİN ANA MALZEMESİ CAMDIR. İçisiyah dışı renkli urunlerde avrupa normve testlerinden geçmekteyoksa urunu satamazsınız

  Reply
 40. Mehmet çelik

  Kafamı karıştıran bir durum var. Müsaadenizle sormak istiyorum bilen kullanan arkadaş cevaplayabilirse çok memnun olurum. Hecha yılbaşında güzel fırsatları var firmaya sordum ömür boyu garanti Amerika ve Avrupa’ya ihraç sefitikalar falan var dendi. Lakin Fontignac ile Arasında kalite farkı çok mu dur. Sonradan para mı hecha almakla çöpe mi atmış olurum niye biraz daha BÜTÇE ayırıp da Fontignac alayım dedemekten korkuyorum. Ilk defa döküm tencere seti alacağız elimizde evde arada kullandığımız kabanın pek serin olmayan kare grill ızgara tavası var. Seramik tencere Takım’ı çizildi ömrünü doldurdu döküm kullanmak istiyorum evde(Döküm + Çelik tencere birlikte kullanacağız)

  Reply
 41. Elif

  Merhaba eksimayali ekmek yapmak icin demirdokum alacagim zeytinyagiyla mi yaglamaliyim iç yag ekmekte koku birakir diye düşünüyorum

  Reply
 42. Ayşegül Varol

  Merhaba bende esse den döküm tencere almıştım yüzeyi teflon gibi soyuldu onu iade ettim yenisiyle degistiler 2 senedir kullanıyorum bu da soyulmaya başladı atmalimiyim ?alttaki madeni demir mi başka bişey mi bilemedim

  Reply
 43. Kerem

  Merhaba,
  Demir döküm yazınızı ilgiyle okudum.İnşallah Demir Döküm tencere alacağım.Ayrıca çelik tencerelerle ilgili bilgi verebilir misiniz.internetten araştırdığım kadarıyla 18/10 304 çelik tencereler tavsiye ediliyor.çelik tencere alırken nelere dikkat etmeliyiz.cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.çalışmalarınızda başarılar.

  Reply
 44. Esra

  İci beyaz olan döküm tencerelerde sağlıklı midir.yoksa doğal ici siyah olanı mi tercih etmek lazim

  Reply
 45. Mehmet Doğan

  Merhaba arkadaşlar kaplamasız döküm tencere almayı düşünüyorum ama hecha yı aradım kaplamasızın üretimi yok dediler daha önce kaplamasız alan arkadaşlar nerden kimden temin etiler acaba varsa bir iletişim numarası rica ediyorum

  Reply
 46. reyhan

  bende demir döküm almak istiyorum ama çok pahalı olması tam olarak kimsenin memnun olmaması etkiliyor açıkçası bu kadar para veripte hevesimin kurtsağımda kalmasını istemiyorum açıkçası 1yıl sonunda çöp olmasını istemiyorum.bana lutfen detaylı bilgi verirmisiniz?

  Reply
 47. Safiye

  Emaye kap için nereyi tavsiye edersiniz?piyasadakilerin Hepsi boyalı içime sinmiyor.

  Reply
 48. Fatih

  Tüm yorumları okudum çok faydalı bilgiler edindim, herkese teşekkür ederim, ancak çok zaman geçmiş, şu an için kaplamasız demir döküm ürün bulabileceğimiz bir yer varsa yönlendirirseniz sevinirim.

  Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.