Sade Mutfak

Çocuklar İçin Tarifler

Evde Çubuklu Şeker Yapıyoruz!

Evde Çubuklu Şeker Yapıyoruz!

Bugün minikler için oldukça sevindirici bir tarifimiz var, büyük olupta şeker peşinde koştuğu günleri unutamayanlar da sevinebilirler tabiiki. Evde şeker yapmamızın nedeni sadece hijyen koşullarına dikkat etmek değil açıkçası; renklendirici, kıvam verici, homojenize edici ve koruyucu maddelerin yanı sıra, aroma ve yapay tatlandırıcı olarak kullanılan çoğu sentetik, bir kısmı hayvanlardan elde edilen maddelerden minikleri ve kendimizi koruyarak bu ihtiyacı gidermeye çalışacağız.

Malzemeler:

2 su bardağı kaya şekeri
2/3 su bardağı su veya evde hazırlanmış meyve suyu(meyve suyunu, su ve şekerle kaynattığınız meyveleri süzüp elde edebilirsiniz)
1 tatlı kaşığı limon suyu

Bu tarifi bir süredir uyguluyorum ve 2 yaşını yakın bir zamanda dolduran kızım için ilk kez tanıştığı bu tat oldukça keyif verici oldu. Sizler de çocuklarınıza güvenli gıdalar hazırlayıp sonrasında mutluluklarını izleyip şüpheli gıdalardan uzak tutarak onları mutlu edebilmiş olmanın hazzını yaşayabilirsiniz; tavsiye ederim, şahane bir duygudur.

Gelelim tarifimize, bu ölçülerle verdiğiniz şekle göre 15-20 adet arasında çubuklu şeker elde edebilirsiniz. Tüm malzemeleri küçük bir tencereye alıp yaklaşık 10 dakika kadar orta ateşte kaynatın. Kaynadıkça karışımın katılaştığını başka bir tabirle kıvama geldiğini göreceksiniz. Aman şekeri yakmamaya dikkat edin burada istediğimiz yanık hale gelmeden şeker sertliğini yakalayabileceğimiz bir kıvam. Bunu da iki şekilde anlayabiliriz şeker termometresi ile 150 dereceye ulaştıysa, soğuk su dolu bardağa damlattığımızda hemen sertleşiyorsa karışımı kalıplara veya yağlı kağıt serip üzerine dizdiğimiz çöp şişlere dökebiliriz demektir. Afiyet olsun efendim, keyfinizde payımız varsa ne mutlu bize! Size tavsiyem küçük çocuklar için karışımı inceltmeden küçük ama dolgun yuvarlaklar oluşturacak biçimde kaşıkla çöp şiş çubuklarına veya dondurma çubuklarına dökmeniz. Çünkü şeker inceldikçe çocukların dudaklarını kesme olasılığı artıyor. Diğer bir tavsiye çubuk olarak çöp şiş kullanacaksanız sivri olan tarafı bir makas yardımıyla kesip atın özellikle 3 yaş altı çocuklar için tehlikeli durumlar oluşturabilir. Bu lolipoplardan ve bu usulle üretilmiş akide şekerlerinden temin etmek isterseniz Sade Pazar‘a uğramanız veya internetten sipariş vermeniz yeterli.

Seval.

Yasal Uyarı: Sade Mutfak Copyright © 2010 - 2013 . Bütün hakları saklıdır. Sitede yer alan fotoğraf, yemek tarifi, metin ve buna benzer tüm içeriğin hakları Sade Mutfak'a aittir. Kaynak gösterilse dahi izin alınmaksızın kullanılamaz.

Tagged , ,

3 thoughts on “Evde Çubuklu Şeker Yapıyoruz!

 1. Zeynep Büşra GENÇ

  çubuklara döktükten sonra hemen buzluğa mı koymamız gerekiyor???

  Reply
 2. Seval Cevizci

  Ben buzluğa koymuyorum, oda sıcaklığı çok yüksek değilse dışarıda da bekletilebilir ya da buzdolabına koyabilirsiniz buzluğa koymaya gerek yok. Çubuklara döktükten sonra soğumasını bekleyin, soğuyunca her birini yağlı kağıttan ayırın ve şekerli kısmı poşetleyerek kaldırın.

  Reply
 3. eli

  benim yaptigimçubuklu şekerlerim şekerleniyor azda kaynatıyorum baglamiyo neyapmaliim😢

  Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.