Sade Mutfak

Öne çıkanlar

Ev Yapımı Yoğurt

Ev Yapımı Yoğurt

Marketlerde satılan yoğurtlarda süt tozu ve margarin ürünleri bulunduğunu öğrendikten sonra kendi yoğurtlarımızı mayalamaya başladık. Evde yoğurt yapabilmek için ihtiyacınız olan şey taze süt, biraz ev yoğurdu mayası ve ısıya duyarlı serçe parmak.

Malzemeler:

2 kilo taze süt
1 çay kaşığı ev yoğurdu mayası
2lt’lik cam kavanoz

Tarif:

 1.  2lt sütü kaynatın. Kaynama noktasına ulaştığı anda altını kapatın.
 2. Tezgahın üzerine bir çaydanlık altı koyun(kavanoz soğuk tezgahla direk temas ederse çatlayabilir), üzerine kalın bir bez serin. Bunun üzerine de yoğurdu mayalayacağınız cam kavanozu koyun. Sütü kavanoza boşaltın ve ılımasını bekleyin.
 3. Sütün mayalanmaya hazır kıvama geldiğini; serçe parmağınızı sütün içinde 7 saniye acı hissetmeden tutabilmenizle anlayacaksınız. Fakat 7 saniyeden fazla hala acı hissetmeden parmağınız sütün içinde durabiliyorsa ozaman da süt çok ılımış demektir, sütünüz mayalanmayacaktır. Yoğurt yapmanın en önemli noktası bu. Sütün sıcaklığını iyi ayarlayabilirseniz siz yoğurt yapabiliyorsunuz demektir.
 4. 1 çay kaşığı ev yoğurdu mayası küçük bir kasede biraz süt ile açılır. Gerekli ısıya ulaşmış olan süte eklenir ve tahta kaşık yardımı ile 1-2 defa karıştırılır.
 5. Daha sonra delikli bir süzgeç(kevgir gibi) ile sütün ağzı kapatılır. Kapak delikli olmazsa sütün içinde buharlaşmadan dolayı su birikir. O zaman yoğurt çok sulu olur ve kaymak tutmaz.
 6. Kavanozun altına serdiğiniz kalın bezle (sofra bezi gibi) yoğurdun her bir yanından sıkıca sarın. Sütün mevcut ısısını bir müddet koruması gerekiyor. Hatta mümkünse bir başka örtü ile tekrar üzerini örtün.
 7. 6-7 saat sonra örtüyü çözün ve kavanozu buz dolabına yerleştirin. Bu işlemi yapmada gecikirseniz yoğurt uzun süre ılık ısıda mayalanmış olacak, elde ettiğiniz yoğurtta çok sulu bir kıvamda olur. Sert ve kıvamlı yoğurt istiyorsanız bu ölçüye dikkat edin.
 8. Yoğurdun bir gece buz dolabında tutulması tavsiye edilir. Çünkü mayalanma işlemi devam etmektedir fakat bu sefer ısı az olduğu için mayalanma yavaş bir şekilde gerçekleşir. Bu da yoğurdun gerçek kıvamı kazanması için gereklidir.
Yasal Uyarı: Sade Mutfak Copyright © 2010 - 2013 . Bütün hakları saklıdır. Sitede yer alan fotoğraf, yemek tarifi, metin ve buna benzer tüm içeriğin hakları Sade Mutfak'a aittir. Kaynak gösterilse dahi izin alınmaksızın kullanılamaz.

14 thoughts on “Ev Yapımı Yoğurt

 1. Seval Cevizci

  Çok güzel bir tarif olmuş, eline sağlık Sümeyra. Evde yoğurt mayalamak biraz cesaret gerektirir ve mutlaka tecrübe. Verdiğin detaylar açıkçası tecrübesi olmayanların da cesaretini arttıracak nitelikte. Özellikle yoğurdu kevgirle mayalamak gerektiği çoğu zaman bilinmez.

  Benim de bir tavsiyem olacak, bir de şöyle deneyebilirsiniz ki bu, sütün sıcaklığını ayarlamakta zorlananlar için daha faydalı olabilir. Eğer fırınınızı önceden 40 derecede 10 dakika kadar ısıtıp, geniş bir fırın kabında mayalayıp üzerini kevgirle kapadığınız yoğurdunuzu fırına atıp kapağı kapalı şekilde bekletirseniz, sütünüz de yağlıysa oldukça lezzetli ve kıvamlı bir yoğurt elde edebilirsiniz. Süre yoğurt bakterilerinin keyfine göre değişim gösterebilir ara sıra kontrol edip sonrasında buzdolabına alabilirsiniz.

  Reply
 2. büşra erarslan

  biz taze sütle değil de pastörize sütle yapıyoruz. pastörize sütün zararı yoğurt yapılınca azalıyor mu? hem hazır yoğurtlardansa hazır sütle yapılmış ev yoğurdu tercih edilebilir değil mi?

  Reply
  • Sumeyra Merve Post author

   hazır yoğurttansa güvenilir günlük sütleri kullanmak daha iyi diye düşünüyoruz. piyasada satılan sütlerde kıvam vericiler, koruyucular, margarin ve süt tozu olabiliyor. kötünün iyisi olarak nitelendirebiliriz pastörize sütten yapılmış yoğurtları. yalnız uzun ömürlü süt asla kullanmayın.

   Reply
 3. Pingback: Sade Mutfak » Kırmızı Pancar Salatası

 4. ayse-G

  selam inşallah yoğurtlarım çok güzel oluyor. sizin tecrübelerinizle dahada güzelleşti. fakat bir eksiğim var ama onu henüz keşfedemedim. yoğurdum birgün sonra hafif acımsı tadıyor. İlşk gün tadına doyamıyoruz. ama ikinci gün böyle bir sorun yaşıyoruz. sizce sebebi ne olabilir.

  Reply
  • Sumeyra Merve Post author

   ayşe hanım yoğurda ne kadar maya koyuyorsunuz? fazla maya yopurdu ekşi yapıyor. kimileri böyle seviyor gerçi ama ben daha yumuşak tadı tercih ediyorum. mayamı da 2 litreye 1 çay kaşığı olarak ayarlıyorum.

   Reply
 5. ayse-G

  bir çay kaşığı koyuyorum, o gün çok güzel ertesi gün hafif acımsı giderek artıyor ve ekşiyor. anlayamadım.

  Reply
 6. ayse-G

  acaba başlangıçta kullandığım mayanın ekşi olması bunda etkilimidir. mayayı bir başkasından tatlı olarak alıp denesemmi?

  Reply
 7. esra ay

  ben 1 litre için 1 yemek kaşığı yoğurt konulması gerektiğini okumuştum. Daha az maya kullanılırsa yoğurt daha sıvı olmaz mı? ya da şöyle sorayım, daha katı bir yoğurt elde etmek için (çünkü bir seferinde tutturduysam diğerinde tutturamıyorum) yoğurt mayasını arttırmak mı gerekir?

  Reply
  • Sumeyra Merve Post author

   az maya kullanıldığında yoğurt biraz daha sulu ve daha az ekşi oluyor. ağız tadınıza göre maya miktarını arttırabilirsiniz.

   Reply
 8. Yeşim

  bENİM DE BİR SORUM OLACAK,

  EVDE YAPTIĞIM YOĞURT SAKIZ KIVAMINDA OLDU, TADI ÇOK İYİ AMA. BİRDE BELKİ BİLGİNİZ VARDIR. YUKARIDA OKUDUĞUMA GÖRE SÜT PARMAK İÇERİSİNDE YANMAYACAK KADAR DIYO BEN EPEYCE ILITMIŞTIM OYSAKİ. SEBEP BU OLABİLİRMİ?

  KEFİR YAPMAYA ÇALIŞTIM AKTARDAN ALDIĞIM KEFİR MAYASI İLE 12 SSAT BEKLEME SONRASI SÜZEREK SÜTÜ BUZDOLABINA KOYDUM VE SABAH TATTIĞIMDA BOZUK SÜT TADI ALDIM. HİÇ MAYALANMA OLMAMIŞ. SEBEP NE OLABİLİR?

  Reply
  • Sumeyra Merve Post author

   muhtemelen sütünüzün fazlaca ılık oldupu için yoğurdunuz sakız kıvamında oldu yeşim hanım. sıcaklığı iyi ayarlamak çok önemli.

   kefir mayasında da sıcaklıkla ilgili bir problem olabilir. kefir mayasını süt içinde, oda sıcaklığında bekletin. mayanın ilk kullanımında uyanması için biraz daha uzun bekletmek geekebilir. örneğin 36 saat bekletip, ilk mayalanmış sütü dökebilirsiniz. sonraki mayalama işlemlerinizde maya size, süte ve yeni evine alışınca daha aktif hale gelebilir : )

   ilk mayalama işleminde süt miktarının da iyi ayarlanması gerekir. kefir mayalama tarifimize bakabilirsiniz.

   Reply
 9. Pingback: Özbek Mantısı | Sade Mutfak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.