Sade Mutfak

Öne çıkanlar

Kuşburnu Şurubu

Kuşburnu Şurubu

Sade Mutfak’ta çok sık demlenen kıymetli bir çay tarifi vereceğiz bugün sizlere. Kuşburnu Şurubu’nu soğuk veya sıcak olarak tüketmek mümkün. İçeriğindeki bitkilerin şifalarını okudukça bunun sıradan bir çay olmadığına, bol şifalı bir “iksir” olduğuna kanaat getireceksiniz. Bu tarifi kıymetli Aidin Salih hocamız da çok tavsiye etmektedirler.

Kuşburnu’nun faydaları saymakla bitmeyecek cinsten. Kuşburnu meyvesi içeriğinde bol miktarda C vitamini (turunçgiller, limon ve greyfurtu geride bırakacak kadar), B1, B2, E ve K vitaminleri; potasyum, kalsiyum, çinko, demir, sodyum ve magnezyum bulundurmaktadır.

Bu özellikleri ile kuşburnu dokuların yenilenmesinde, bağışıklık sisteminin kuvvetlendirilmesinde, kan üretiminin düzenlenmesinde, kanserli hücre oluşumunun engellenmesinde oldukça etkilidir. Dokuların yenilenmesine yardımcı olduğu için cildin gençleşmesine, güzelleşmesine ve büyüme çağındaki çocukların gelişimine yardımcı olur.

Kuşburnu içeriğindeki demir sayesinde kan üretimini de düzenler. Kanda pıhtılaşmayı engeller, tansiyon dengelemede etkilidir. Mideye ve yaraların tedavisine iyi gelir.

Kuşburnu böbrek üstü bezlerinin çalışmasına etki eder, hormonları düzenler, böylece ruh hali üzerinde olumlu etki oluşturur.

Eski tıpta halk hekimleri tarafından hastalara mutlaka tavsiye edilen kuşburnunun böbrek taşları ve iltihaplanmalar üzerinde tedavi edici etkisinin olduğu düşünülmekteydi.

Tarifini vereceğimiz kuşburnu şurubunda safran ve aspir de olacak. Aspir, yalancı safran olarak biliniyor. Özellikle göğüs ve prostat kanserine karşı koruyucu etkisi kanıtlanan aspir, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, müshil etkisi ile kabızlığa iyi gelir, yağ dokularını kas ve enerjiye çevirir böylece fazla yağların yakılmasına yardımcı olur.  Kan dolaşımını düzenler, kanda pıhtılaşmayı engeller. Kemikleri kuvvetlendirir.

Şurup içinde kullanılan bir diğer şifalı bitki ise safran. Safran kanserli hücre oluşumunu engeliyor ve bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor. Safran aynı zamanda kolestrol ve romatizmal ağrılara da iyi gelir. Ruhu rahatlatır, depresyonu hafifletir. Rahim kaslarını gevşetici etkisinden ötürü hamilelerde kullanılması tavsiye edilmez.

Gördüğünüz gibi bu şurubun içinde birbirinden kıymetli şifalı bitkiler var. Bugün genç yaşlı herkesin içmesini tavsiye edebileceğimiz kuşburnu şurubunun hazırlanması ise şöyle;

Malzemeler:

Yarım kg kuşburnu
2 lt içme suyu
Yarım kutu (1 çay kaşığı) safran
5 çay kaşığı aspir

Hazırlanışı:

– 500gr kuşburnu 2.5lt suda akşamdan ıslatılır. (Kuşburnu sert bir meyve olduğu için bu şekilde bekletmek içeriğindeki vitaminleri öldürmeden kullanabilmeyi sağlar.)

– Ertesi gün aynı su içinde kuşburnu meyvelerini 20dk kaynatılır.

– Kaynama sonunda ateş söndürülür ve 1 çay kaşığı safran 5 çay kaşığı aspir eklenir.

– Soğuyunca kuşburnu taneleri ezilerek süzülür.

– Elde edilen şurup 5 gün kadar bozulmadan buzdolabında muhafaza edilebilir. Daha uzun muhafaza etmek isterseniz içine bal veya pekmez eklemeyi unutmayın.

7 saatte hazır.

KULLANIMI:

Şurubu çay demi gibi, biraz sıcak su ile karıştırarak sıcak çay şeklinde veya soğuk su ekleyerek soğuk bir şurup olarak tüketebilirsiniz.

Afiyet olsun.

Sümeyra Merve.

Yasal Uyarı: Sade Mutfak Copyright © 2010 - 2013 . Bütün hakları saklıdır. Sitede yer alan fotoğraf, yemek tarifi, metin ve buna benzer tüm içeriğin hakları Sade Mutfak'a aittir. Kaynak gösterilse dahi izin alınmaksızın kullanılamaz.

13 thoughts on “Kuşburnu Şurubu

 1. kamer guzel

  cok guzel bir icecek oluyor gercekten. ben cay demi gibi kullanildigini bilmiyordum, su katmadan tatlandirip ictim. sonra su katip denedim ama susuz halini daha cok sevdim. bir zarari yoktur degil mi su katmadan icmenin?

  Reply
  • Sumeyra Merve Post author

   Kamer hanım, şurubu yaptığınızda kıvamı çok koyu olmuyorsa su eklemenize gerek yok. konsantre olduğunda eklemek lazım. zira çok yoğun olursa vücuda ağır gelebilir.

   Reply
  • Sumeyra Merve Post author

   içirebilirsiniz gülizar hanım. yalnız bu yaşlardaki çocukların pişmiş gıdalara karşı ilgisiz olması çok normal. onların ihtiyacı olan şey protein, doğal yağlar ve meyveler. yemek yemesi için çok zorlamamanızı öneririm. acıkınca mecburen yiyecek zaten 🙂 acıktığında yedikleri de nitelikli ve sağlıklı olursa gelişimi için yeterli olacaktır.

   Reply
 2. melike

  Merhaba,ben kuşburnu ıslatma,20 dklık kaynatma süresiyle birlikte soğuması için geçen süreyi istemeden çok uzun tutmak zorunda kaldım. Totalde 30 saati bulmuştur. Sizce bozulma v.s olmuş mudur? Tüketmekte sakınca olur mu?

  Reply
  • Sumeyra Merve Post author

   bir sakıncası yok melike hanım: yaşlnız daha konsatre olmuştur, daha fazla su ilae ederek tüketmeniz faydalı olacaktır.

   Reply
 3. ceren

  Yemeklerin yanina icecek icilmemesi gerekiyor diye anlamistim aidin salih kitabini okuyunca. eger icebiliyorsak cok sevinirim ozellikle normal cay konusunda .

  Reply
 4. Selma çağlar

  Kaç yemek kaşığı koymamız gerekiyor ve hangi saatlerde içmemiz daha doğru olur? teşekkürler…

  Reply
 5. Yağmur

  Merhaba emzirme döneminde kullanabilir miyim yeni doğum yaptım ama yeteri kadar sütüm olmadı

  Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.