Sade Mutfak

Öne çıkanlar

Ballı Un Helvası

Ballı Un Helvası

Helva Türk mutfağının vaz geçilmezlerinden. Bu tatlıyı nasıl gönül rahatlığı ile tüketebileceğimiz bir tarifle okuyucularımıza sunabiliriz diye düşünürken karşıma annemin yıllar evvel bir gazeteden kesip sakladığı ‘Ballı Un Helvası’ tarifi çıktı.

Biz de hemen bu tarifi Sade mutfak için denemeye koyulduk. Sonuç; geleneksel helvaları aratmayacak lezzette idi. Bu özel tarifi mutlaka denemenizi tavsiye ediyoruz.

Şeker mutfaklarımıza girdiğinden beri doğal tatlılarla da çok lezzetli kurabiyeler, kekler ve hatta helvaların yapılabileceğini unuttuk. En katkısız ve doğal şekerin dahi insan vücudu için en iyi besin olmadığını unutmayın.

Şeker hücrelerin besinlerini çalan bir maddedir. Kan dolaşımı ile vücudun her yerine yayılan şeker,cildin en büyük düşmanı. Erken yaşlanmak istemiyorsanız şekeri hayatınızdan uzak tutmanız gerekecek 🙂

Şeker aynı zamanda bağışıklık sistemini de etkiliyor, vücudun soğuğa ve mikroplara karşı direncini kırıyor.

Elbette ki seçeceğiniz doğal şekerler(Kaya şekeri gibi) piyasada ki tatlılarda, şeker, çikolata, gofret vebenzeri ürünlerde bulunan genetiği değiştirilmiş mısır şurubundan elde edilen şekerler-tatlandırıcılar- kadar tehlikeli olmayacaktır. Vücud doğal olan her şeyi tolere edebilir, çok sağlıklı olmasa da… Ancak genetiği değiştirilmiş, nanoteknoloji ile üretilmiş bu katkılı gıdaların insan sağlığı üzerinde ciddi yan etkileri vardır.

Ballı un helvasını her kan grubu tüketebilir. Özellikle bala düşkün olan O,B ve AB grupları… Afiyet olsun.

Malzemeler:

1 su bardağı halis bal
2 su bardağı tam buğday unu
100 gr köy tereyağı
Bir miktar dolmalık fıstık

60 dakikada hazır.

Afiyet olsun.

Sümeyra Merve.

 Resimli Tarif İçin Tıklayın=>

Yasal Uyarı: Sade Mutfak Copyright © 2010 - 2013 . Bütün hakları saklıdır. Sitede yer alan fotoğraf, yemek tarifi, metin ve buna benzer tüm içeriğin hakları Sade Mutfak'a aittir. Kaynak gösterilse dahi izin alınmaksızın kullanılamaz.

2 thoughts on “Ballı Un Helvası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.